Kaipailisin vinkkejä kaikilta D80 käyttäjiltä ja muiltakin. Ostin D80:n pari viikkoa sitten ja otin sen heti vaellukselle mukaan tutustuakseni kameraan. Olin kyllä etukäteen lukenut kameran taipumuksesta polttaa tietyissä olosuhteissa kuvan kirkkaimpia osia puhki. Akun säästämisen johdosta en voinut kovin paljon katsella kuvia kameran näytöltä, ja kun kotona ajoin kuvat koneelle niin huomasin että monessa pilvisellä säällä kuvatussa kuvassa on puhkipalaneita kohtia. Säädin kamerasta terävöittämisasetuksia ja alivalotin joitain kuvia kuvatessani, mutta tuntui että nekään eivät aina tuoneet toivottua tulosta. Niinpä kysynkin että millä säädöillä ja konsteilla kuvien puhki palamista voisi parhaiten estää?
D 80 ja kuvan puhki palaminen
2
1632
Vastaukset
- fotokauppias
Ongelma ei ole yksin D80:n ominaisuus vaan koskee kaikkia digikameroita. Se, millä tavalla kameran valotusmittari aiheen tulkitsee, vaikuttaa kuvan valotukseen ja on vaikuttanut aina, myös filmikameroiden aikakaudella.
Jos kuvassa on paljon vaaleita/voimakkaasti heijastavia pintoja, se alivalottuu. Jos taas voittopuolisesti hyvin tummia alueita se ylivalottuu ja kuvassa mahdollisesti olevat vaaleat pinnat "palavat puhki".
Sellaista valotusmittaria ei valitettavasti ole vielä keksittykään, joka mittaisi aina juuri oikean valotuksen varsinkaan kun ns. oikea valotus on enemmän tai vähemmän makuasia. Kokemus tuo varmuutta valokuvauksessakin; kuvaamalla paljon, opit muistmaan/lukeemaan kohteita ja korjaamaan valotusta tarvittavan määrän. Terävöitysasetuksilla ei ole vaikutusta valotukseen mutta kontrastiasetuksilla ja väriavaruudella on. Esim. srgb 1 tuottaa loivempaa kuvaa kuin srgb 3. Itse kuvaan esim. luontokuvat srgb 3:lla koska pidän sen värikylläisyydestä; kontrastiasetukset yleensä low tai medium low, eli loiva kontrasti. Valotuksen haarukointia kannattaa harrastaa; valitset sitten koneella sopivimman.
Suosittelen että siirryt jossain vaiheessa kuvaamaan raw-tiedostoja; niitä voit säätää aivan eri tavalla jälkikäteen kuin esim. jpg:tä.
Hyvällä raw-muuntosoftalla voi pelastaa aika huonoltakin näyttävän kuvan. Nikon Capture NX on mainio ohjelma, toki esim. Photoshopilla voi muuntaa ja monilla muillakin ohjelmilla homma onnistuu. - karimies
Kokeile valotuksen korjausta -7 aluksi ja sitten -3 valaistuksesta riippuen. Siitä se lähtee ja opit tuntemaan mitä milloinkin on käytettävä. Ota paljon kuvia niin saat tuntuman aika nopeasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse854614Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1103830Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1753620Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.582052Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891259- 1291114
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1401050- 57963
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27882