Maksa lainat pois

Kannattaa (jos vain voi) maksaa heti kaikki lainat pois. Ei todellakaan kannata lihottaa enää yhtään valkokauluspelleä !!

Itse maksoin noin 4900 lainoja pois juuri eilen ja nyt ei sitten enää koronnostot paina mieltä !!!!
72725
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

rouskuttaa mun velat,jos ei nyt ihan saataviksi...

Äänestä
  • Totta h****tissä. Inflaatio onkin velallisen suurin onni, vaikka korot saisikin maksettua.

    Korot huitelee 8-10% kieppeillä ja vuosittainen palkankorotus 4-5%:ssa. Hyvä on syödä punaisella hintalapulla merkittyä kissanruokaa seuraavat 12 vuotta, kun lyhennykset vievät 69% bruttotuloista.

    Äänestä

Kiva olla valaton & vapaa.Kohta taas ostellaan velkaisia asuntoja puoli-ilmaiseksi,kun muille tulee maksuvaikeuksia.

Äänestä
  • Velaton & vapaa..!

    Äänestä

Juu, että olipa hyvä neuvo... Ei kai kukaan nyt vapaaehtoisesti maksele korkoja, jos olisi mahdollisuus maksaa lainansa kokonaan pois??????

Äänestä

Kulutusluotot ja autolainat kannattaa maksaa pois,
mutta asuntolainat, joita valtio tukee verovähennyksin kannattaa pitää.

Todellinen reaalikorko 5% lainallehan =
70% * 5% - inflaatio 2 % = 1.5% ei paha...

Äänestä
  • No en voi olla kommentoimatta, kun käydään keskustelua rahoitusteoriaan liittyvästä aiheesta.

    Olet esittänyt laskelman niin sanotusta reaalikorosta. Laskelmasi on periaatteessa oikean suuntainen, mutta siitä puuttuu vielä jotakin.

    Seuraavassa laskelma: reaalikorko
    5%:n lainalle = 70% * 5% - inflaatio 2 % = 1.5%.

    Minä lisäisin siihen kuitenkin reilusti vuosittaisia korkoprosentteja lisää. Ainakin 8% per annum ellei 9% tai jopa 10%.

    Silloin saadaan 1.5% + 10% = 11.5%

    Eli maksamattoman asuntolainan vuosikorko pyörii jopa yhdessätoista ja puolessa prosentissa!

    Miksi? No kysymyksessä ovat psykologiset tekijät. Kun tavoite on olla velaton ja vapaa - kuten minulla esimerkiksi - maksamattomana oleva asuntolainasumma kalvaa mieltä. Kyseinen mielenkalvaminen on yllä olevassa laskelmassa arvostettu kymmeneksi prosentiksi.

    Että näin. Kyllä kannattaa maksaa asuntolainakin pois.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hetiNYT kirjoitti:

Kannattaa (jos vain voi) maksaa heti kaikki lainat pois. Ei todellakaan kannata lihottaa enää yhtään valkokauluspelleä !!

Itse maksoin noin 4900 lainoja pois juuri eilen ja nyt ei sitten enää koronnostot paina mieltä !!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu