hei ,jos sh-koulutus kestää arviolta 3,5v ja ennestään on perushoitajan koulutus,kuinka paljon koulutusta voi nopeuttaa ja tietääkö joku mitkä hyväksi luetaan ,itselläni on mm.sisätauti-kirurgisen harjoittelut suoritettu aiemmassa koulutuksessa ,vaaditaanko niistä uudet harjoitusjaksot.?
SH,aikuiskoulutus
5
487
Vastaukset
- amkista
Periaatteessa perushoitajan tutkinnosta ei saa mitään hyväksilukuja, koska se on tutkinto, joka antaa hakukelpoisuuden amkiin. Osakorvaavuudet on mahdollisia eli joitakin opintojaksoja voidaan hyväksilukea osittain ja teet suorituksen siitä lopusta. Joitakin opintojaksoja voit yrittää suorittaa näytöillä eli osoitat osaamisesi. Harjoitteluitte kanssa on samoin, osa voidaan hyväksilukea työkokemuksella. TEO on kyllä tosi tarkka näissä korvaavuusjutuissa.
- monimuoto
Aloitan sh-opinnot, ja pohjakoulutukseltani olen lähihoitaja. Hyväksilukuja en saa, sillä kuten sanottu, edellinen koulutus antaa pelkästään hakukelpoisuuden amk:uun. 3,5 vuotta siis pitää mun opiskeleman...
- LH/SH-opisk.
Näin myös meidän oppilaitoksessa, mitään hyvitystä ei ole saanut vanhasta koulutuksesta tai työkokemuksesta. Ainoastaan tietysti sen että pääsin tuonne AMK:hon hakemaan.
Nyt opintoja puoli vuotta takana, ja tahti on sen perusteella todella nopeaa..
Tsemppiä opiskeluun kuitenkin =)
- Lh/Sh
työkokemuksella sain kahdekasan viikon perusterveydenhuoltojakson hyväksiluetuksi. Olen siis LH ja opiskelen SH.ksi. Joihinkin aineisiin ei vaadittu läsnäoloa, ainoastaan tenttiin osallistuminen. Mutta mielellään ainakin itse suoritaan harjoitteleut täysimääräsesti.
- ja näin minulla
Melko tuoreen lh-tutkinnon perusteella sain ensimmäisesta harjoittelusta (vuodeosasto) nipistettyä 2 viikkoa pois, ja sain hyväksiluettua Yksilön terveyden edistämisen teorian. Meillä ainakaan ei pelkkä aiempi harjoittelu riitä koko harjoittelun hyväksilukuun, vaan siihen pitää olla työkokemusta useita kuukausia ko. työstä.
Yksilön terveyden edistämisen harjoittelun ja mielenterveystyön harjoittelun sain hyväksiluettua työkokemukseen vedoten. Myös AVEKKI (väkivallan ehkäisy ja hallinta) hyväksiluettiin aiempaan tutkintoon ja työkokemukseen perustuen.
Hoitotyön historia, filosofian ja etiikan opintojaksosta sekä Elämänkulun ja kehityksen psykologiasta piti tehdä vain arvioitavat lopputehtävät.
Käytännössä nämä eivät kuitenkaan näyttäisi edistävän valmistumista yhtään, koska kursseja käydään rivissä kuin armeijassa, enkä oikein saa noiden hyväksilukujen aikaansaamien aukkojen täytteeksi mitään. Nytkin pyörittelen lähes kolme viikkoa lomalla peukaloita ja paria kirjallista tehtävää, mutta en minä tässä valmistumistani saa yhtään nopeutettua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614192Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653423Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541785Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251640Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961417Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132923Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235855en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115822Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17785