Linkissä löytyy asiaa josta monet lastenvalvojatkaan eivät vielä tunnu tietävän puhumattakaan että asiaa sovellettaisiin heidän ehdotuksestaan!:
http://www.om.fi/1182265240526
Tutustukaapa
3
966
Vastaukset
- Juuso
Huomautettakoon, että kyseessä on vain ohje tai neuvo jota voidaan käyttää jos vanhemmat eivät muuten pääse yhteisymmärrykseen elatussopimuksesta. Kuten hyvin tiedetään, niin lastenvalvojat eivät määrää tai päätä elatussopimuksista. He voivat vain ehdottaa jotain ja sitten vahvistaa vanhempien tekemät sopimukset mikäli ne ovat lasten kannalta kohtuullisia.
Ja kun tuo ohje on luettu loppuun saakka niin sieltä löytyy teksti jonka mukaan elatusavun summan määräämisessä täytyy kaikista teoreettisista laskelmista huolimatta käyttää aina lopulta kohtuullisuusharkintaa - mikä tavallaan hiukan vesittää tuon ohjeen määräysvaltaa mutta mikä toisaalta on ihan oikein. Koska elämäntilanteet ovat erilaisia niin kaavamainen elatusavun laskenta ei oikein sovi sellaiseen kovin hyvin. - Jossu¤
Koska ohje ei perustu lakiin, se on vain suositus.
3.1 Yleiset kustannukset: lapsen iänmukainen peruskulutus: ravinto, vaatteet ja jalkineet sekä virkistys- ja harrastustoiminta (lista viimeisenä) 0-6v. 250e/kk, 7-12v 290e/kk, 13-17v 390e/kk.
3.3 Erityiset kustannukset: asumiskustannukset, pvähoitomaksut,koulutuskustannukset, erit. harrastuskustannukset, vakuutusmaksut, erit. terveydenhoitokustannukset sekä muut verrattavat erit. kustannukset. Ed. huomioiden kohtuullisuus ja VANHEMPIEN YHTEINEN PÄÄTÖS ko. kuluista.
3.4 Vähennykset: lapsilisät (ei yh-korotus), lapsen varat ja tulot (ei kesälomapalkka)
4. Vanhempien elatuskyvyn arvioiminen: ikä, työkyky ja mahdollisuus osallistua ansiotyöhön, käytettävät varat sekä lakiin perustuva muu elatusvastuu. Tulot: palkka, vuosilomakorvaus ja lomaraha sekä erilaiset palkkaan maksettavat lisät, esim. ylityökorvaukset ja vuorotyölisät.
4.3 Vanhemman omat peruselinkustannukset: yksinasuva tai -huoltaja 500e/kk ja parisuhteessa elävä 420e/kk.
4.3 Vähennykset: kohtuulliset asumismenot (sis.asuntolainan korot), opintolainan korot,
erit. terveydenhoitokustannukset (yli 630e/v) sekä välttämättömästä oman auton käytöstä aih. ja työmatkakustannukset. Lähihuollossa olevasta lapsesta väh. oik. on iänmukainen peruskulutus ja maksettava elatusmaksu täysimääräisenä( mahd. kohtuullistaminen). Myös aviopuolisosta voidaan antaa vähennystä (420e/kk), avopuolisosta ei (mahd. 210e/kk, jos hoitaa yht. lapsia).
Eivätkö liitot olekaan tasa-arvoisia?
5. Tapaamisoikeus ja elatusapu: Tapaaminen antaa vähennysoikeuden lapsen takia extra-asumismenoista, yli 100e:n tapaamismatkakuluista/kk/lapsi ja luonaanpitovähennyksen/yö(ruoka, hygienia, harrastukset).
OECD:n kulutusyksikkömalli asumisesta: ensimm. aikuinen 1, toinen aikuinen 0,5, lapsi 0,3. (eli minä 4lasta= 1 0,3 0,3 03 0,3 = 2,2) Lasten prosentit nettoasumiskuluista on 0,3 jaettuna 2,2:lla kertaa 100 = 13,64%/mukelo.
5.3 Kohtuullisuusarviointi: otetaan huomioon kaikki elatusavun suuruuteen lain mukaan vaikuttavat seikat.
6.1 Elatusavun muuttamiselta edellytetään elatusmaksun 15% laskennallisen muutosta ja pitkäaikaisuutta, että kriteeri täyttyisi.
(Ongelmakohtia: tapaamissopimuksen pitävyys, yrittäjyys ja elatussopimuksen muutos-mahdollisuus. Sosiaalitoimen resurssit ovat jo nyt kyseenalaiset.)
----------------------
2.2 Lapsen elatuksen yleiset kustannukset
a) ravinto
b) vaatteet ja jalkineet
c) henkilökohtainen hygienia
d) puhelimet ja tietokoneet niiden kulut
e) taskurahat
f) norm.virkistys- ja harrastustoiminta välineet
g) norm. terveydenhoito- ja lääkekulut
h) norm. koulutusmenot
i) lapsen osuus kodin irtaimesta
j) matkat
k) muut näihin verrattavat seikat.
Lapsen normikulutusta vähäisempää ei huomioida. - voi lopettaa
Koko elatusmaksusysteemin voisi lopettaa. Mietittäisiinpä kaks kertaa tehdäänkö lapsia tai erotaanko. Ja jokainen tulis toimeen sillä mitä on ja tienaa. Onhan näitä, jotka luulevat lapsia tekemällä rikastuvansa, kun putsaavat toisen (huom! ihmisen jota vielä hetki sitten "rakasti") puhtaaksi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o3406355Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki483796- 81953
- 52870
- 56826
- 41820
Tämä kikka tekee lihapullista entistä maukkaampia - Tämä "ihmeaine" löytyy keittiön kaapista
Lihapullat ja ruskea kastike on arkiruokien kunkku! Paistatko itse lihapullat pannulla vai uunissa? Näin saat ruoasta v8803- 68800
Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,135792Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue14711