pph:lle lahja?

hoito päättyy

Onko tapana antaa perhepäivähoitajalle jokin pieni lahja kiitokseksi hoidon päättyessä? Mitähän se voisi olla? Meillä on ollut vuoden ajan aivan ihana hoitotäti ja haluaisimme jotenkin muistaa.

4

786

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joku lahja

      Itse pph:na arvostan suuresti muistamista. Itsetehdyt lahjat aivan ihania. Esim piirustus, painettu ostoskassi tai pieni taulu. Ei tarvi olla kallis vaan joku muisto lapsesta. Tämä on tosi raskasta työtä ja mukava tietää näin että joku arvostaa.Voithan myös ottaa selville kerääkö jotain sarjaa, itse saanut muumimukeja.

    • hoitajatar

      itsekin olen saanut ihania lahjoja, mm. itsetehtyä hilloa, kakkua, kynttilöitä, kirjoja (askarteluun tai ruuanlaittoon liittyen), tiffany lasiesineitä ikkunaan, virkattu kori makeisille tai kuivakukille, viinipulloja, herkkukoreja, sekä leikko- että muita kukkia, kultaisen rannekorun, kultaiset korvikset, lahjakortteja jalka- ja käsihoitoihin, hierontaan, kampaajalle, pizzeriaan yms yms. aivan ihania kaikki!!

      parasta ovat kuitenkin olleet lahjakortit hemmotteluun tai herkkukorit ja muut syötävät, sillä niistä ei jää mitään jäljelle. voi tuntua hassulta, mutta kun yli kymmenen vuoden aikanani lapsia oli hoidossa yhteensä (sijais-ja vakilapset) sadan paikkeilla, ei voi ajatella että kaikki antaisivat kynttilänjalan. ei ole käyttöä eikä tilaa säilyttää kaikkia.

      siksi mielestäni vaikkapa lahjakortti jalkahoitoon olisi kiva, mutta tämä vain minun mielipiteenäni kysymykseen, mitä voisi hoitajalle antaa.

    • kylpylään

      on sellainen,jota monet arvostaa,me ollaan annettu se kaikille kolmen lapsen päivä-äideille,kun he ovat olleet kaikki eri hoitajilla muuttojen vuoksi.

    • pph itsekin

      kaikkein mukavimpia ovat omatekoiset piirustukset,kortit ja runot.Ja minusta kiva idea oli sekin että sain lahjakortin kirjakauppaan josta sitten ostin kirjoja ,joihin kirjoitin keneltä olen "saanut" sen muistoksi.Liimasinpa yhteen kirjaan pikkuisen Liisa tytön piirustuksen kivasta hoitotädistä :)

      Paras kiitos on se hymy ja halaus "vanhalta hoidokilta" ,kun tapaamme jossain vapaa-ajalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4283
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3487
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1817
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1707
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      298
      1443
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      950
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      863
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      852
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      849
    Aihe