pph:lle lahja?

Onko tapana antaa perhepäivähoitajalle jokin pieni lahja kiitokseksi hoidon päättyessä? Mitähän se voisi olla? Meillä on ollut vuoden ajan aivan ihana hoitotäti ja haluaisimme jotenkin muistaa.
41568
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Itse pph:na arvostan suuresti muistamista. Itsetehdyt lahjat aivan ihania. Esim piirustus, painettu ostoskassi tai pieni taulu. Ei tarvi olla kallis vaan joku muisto lapsesta. Tämä on tosi raskasta työtä ja mukava tietää näin että joku arvostaa.Voithan myös ottaa selville kerääkö jotain sarjaa, itse saanut muumimukeja.

Äänestä

itsekin olen saanut ihania lahjoja, mm. itsetehtyä hilloa, kakkua, kynttilöitä, kirjoja (askarteluun tai ruuanlaittoon liittyen), tiffany lasiesineitä ikkunaan, virkattu kori makeisille tai kuivakukille, viinipulloja, herkkukoreja, sekä leikko- että muita kukkia, kultaisen rannekorun, kultaiset korvikset, lahjakortteja jalka- ja käsihoitoihin, hierontaan, kampaajalle, pizzeriaan yms yms. aivan ihania kaikki!!

parasta ovat kuitenkin olleet lahjakortit hemmotteluun tai herkkukorit ja muut syötävät, sillä niistä ei jää mitään jäljelle. voi tuntua hassulta, mutta kun yli kymmenen vuoden aikanani lapsia oli hoidossa yhteensä (sijais-ja vakilapset) sadan paikkeilla, ei voi ajatella että kaikki antaisivat kynttilänjalan. ei ole käyttöä eikä tilaa säilyttää kaikkia.

siksi mielestäni vaikkapa lahjakortti jalkahoitoon olisi kiva, mutta tämä vain minun mielipiteenäni kysymykseen, mitä voisi hoitajalle antaa.

Äänestä

on sellainen,jota monet arvostaa,me ollaan annettu se kaikille kolmen lapsen päivä-äideille,kun he ovat olleet kaikki eri hoitajilla muuttojen vuoksi.

Äänestä

kaikkein mukavimpia ovat omatekoiset piirustukset,kortit ja runot.Ja minusta kiva idea oli sekin että sain lahjakortin kirjakauppaan josta sitten ostin kirjoja ,joihin kirjoitin keneltä olen "saanut" sen muistoksi.Liimasinpa yhteen kirjaan pikkuisen Liisa tytön piirustuksen kivasta hoitotädistä :)

Paras kiitos on se hymy ja halaus "vanhalta hoidokilta" ,kun tapaamme jossain vapaa-ajalla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hoito päättyy kirjoitti:

Onko tapana antaa perhepäivähoitajalle jokin pieni lahja kiitokseksi hoidon päättyessä? Mitähän se voisi olla? Meillä on ollut vuoden ajan aivan ihana hoitotäti ja haluaisimme jotenkin muistaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu