Lapsenne eka sana?

odottavaE

Aiomme ulkomaalaisen mieheni kanssa kasvattaa pian syntyvän lapsemme kaksikieliseksi. Tuossa yhtenä päivänä juuri pohdittiin, mikäköhän lienee lapsemme ensimmäinen sana (millä kielellä jne.). No, sitähän ei tietenkään voi etukäteen tietää. Mutta mieheni kyseli, että mitkä yleensä ovat suomalaisten lasten ekoja sanoja - suomen kieli kun on niin "vaikeaa". ;) Monissa muissa kielissähän se on usein "mama" tai jotain sinne päin. Mitä teidän lapsenne ovat sanoneet ekoiksi sanoikseen?

6

1806

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ensimmäinen sana

      oli kakka... Se vaan tepsutteli omasta huoneesta ja jäi ovenpieleen silmät suurina nojailemaan ja tuumailemaan että kakka, kakka. Kakkahan siellä housussa oli.

      Varmaan johtuu siitä kun sitä ei edes tajua kuinka usein sitä tulee hoettua lapselle. Aina vaipanvaihdon yhteydessä kyseltiin että onko pissa vai kakka tullu. Nyt oli tullu kakka. Tosin siitä on jo aikaa. Tyttö on nyt 2 ja puoli. Sillon hän oli 7-10kk.. jotain sellaista.

      • OdottavaE

        miten söpöä! :) No, siitä ei ainakaan voi erehtyä, että olisi mitä tahansa merkityksetöntä äänteillä leikittelyä... Kyllähän lapsi voi jotain ma-tavua varmaan hokea jo siinä vaiheessa, kun ei suoranaisesti tarkoita äitiä sillä mammamaalla... Mutta kakka on ainakin taatusti sitä itseään. ;)


    • jos

      oon liian nuori vastaa ku pikku siskooni oon hoidellu jo yli kaks vuotta vähä päälle ja se on kaks ja puol vuotias ni sen eka sana oli kenkä ja muumi :D

      • täällä...

        minun eka sanani oli lamppu.
        siskojeni sanat taas äiti ja Nasse (kissa)
        veljeni ensimmäinen sana oli kukka.


    • emppu-06

      sana minkä tyttö osasi oli ankka. ja ensimmäinen viittomamerkki (perheessä isä kuuro) oli sauna:)

    • mithr

      lelukala oli kädessä hamletin pääkallona ja sanoi kala.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      107
      7773
    2. 112
      6036
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5187
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4546
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3230
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      63
      3014
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      58
      2948
    8. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2454
    9. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2437
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2066
    Aihe