kertokaa customimiehet ja naiset ja muutkin!
paras vaha ?
rrrr
201619
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
kokeile vaikka jotain autovahaa
luuletko etten oo kokeillu?
aattelin vaan kerätä hyviä vinkkejä
Hempel, Custom marine polish!!
Tarkoitettu venekiillotukseen mutta sopii yhtä
hyvin autoihin kuin mopoihin!
Hinta about 85 mk 500ml!!
Tulee hieno pinta ja poistaa hyvin myös pienet
naarmut!!
Turtle Wax original.
tai keltaisessa peltipurkissa muutävä Simoniz:in
kova vaha.
HikiSimolla saa pehmeän kiillon, se on kiilloitettava heti levityksen jälkeen, jos haluaa voi vetää venevahan vielä päälle, tällä tulee "terävä kiilto" ja liukas pinta.
Liukas pinta on hyväksi, siihen ei tule niin helposti hiertymiä ja hyönteiset eivät tartu niin tiukkaan...muuten jos vahaa sääsken epähuomiossa pintaan kiinni..lähtee tämä vain alkoholilla vahan mukana.
Paksu vahakerros syventää erityisesti punertavia värejä tummemmaksi.
Yleensä yksi vahaus ei vielä riitä, mutta kun muutamana viikonloppuna vahaa, niin alkaa pikkuhiljaa kiiltämään oikealla tavalla.
Hyvin vahatun pinnan voi joskus puhdistaa pelkällä pölyhuiskalla...jos kehtaa pihassa tätä käyttää.
Kun käyttää HikiSimoa, on suuremmissa pinnoissa kuten autossa, hyvä käyttää toisessa kädessä loistevaloa, jolla voi tietyllä tavalla valaistaessa nähdä . ettei jää "rasvaisia" kohtia.
Vaikea sanoa parasta, mutta itse käytän
halpahallista ostettua Starshineä(muistaakseni)
Hyvän siitä tekee se, että sen voi/pitää levittää
märälle pinnalle ja siksi sitä tulee käytettyä
joka pesussa.Välillä heitän Carlaken kovavahaa
peliin.
Auto-Glym merkkinen vaha on todella hyvä,hieman arvokas mutta kestävä ja helppo levitteinen.
eiköhän nuo kaikki nykyajan vahat ole hyviä kunhan muistaa käyttää riittävän usein ? ite päätyny korrekin kiilto vahaan ei sottaa ja helppotöinen.
Kromiosiin käytän Mequair's 27 Heavy Duty Chrome Polishia. Aivan älyttömän tehokas ja helppokäyttöinen vaha.
Alumiiniosiin Mequair's 29 ja jälki mahtava.
Muoviosiin, kuten myös plexiin, saman valmistajan hionta-aine, jolla lähtee pikkunaarmut esim visiiristä, ja päälle saman firman muovivahaa. Numeroa en muista.
Muutama vuosi sitten em. aineita sai Us-Parts / Finn-Am:sta, paitsi tuota kromi killoketta, koska EU:n direktiivit kielsivät sen jonkin ainesosan takia. Minulla on vielä pullo sitä ja se on ollut jo monta vuotta, koska tippa sitä riittää isollekin alueelle ja se vie mennessään pikkuruoste täplät.
Muuten käytän normaali vahoja mitä kaupasta löytyy.
1.Autoglym High definition wax. Kallista on mutta mielestäni silti paras, helppo levittää ja hyvä kiilto joka kestää pitkään.
2.Korrek TFX.
http://www.uggboots4-uk.com ugg boots uk
http://www.uggboots4-uk.com ugg boots sale uk
Hiuksiin Nu-Nile ja Johnssonilla lattiat!
Jos haluat ehdottoman huippuvahan niin kiillolta kuin kestävyydeltä niin sen nimi on Prestan best wax-kokeile ja ylläty.
Ennemmin käytin autoglymin punaista(resih polish) kullanväristä päälle(extra gloss)-hyvä aine sekin muttei prestan veroinen.
Hmm...tuota Prestaa vois kokeilla.
Tilasin sitä kaksi purkkia..kallista..täytyy hinkata autokin talveksi!
esim.
http://www.provari.fi/vmchk/Hiomatuotteet-ja-kiillotus/Kiillotus/Presta/Best-Wax.html
Mitenkäs tuollainen "lukitusvaha" sopii vanhan vahan päälle...lähteekö vanha vaha pois esim. tenulla pyyhkimällä `?
Kiitoksia linkistä. Kallista tosiaan, mutta tilasin yhden purkin testaukseen.
"lähteekö vanha vaha pois esim. tenulla pyyhkimällä `? "
Pelkkä liuotinpesu pitäisi riittää. Huuhtele hyvin.
itse pesin auton ihan normaalisti ja vedin vahan pintaan ja annoin vaikuttaa 5h ja sen jälkeen kiillotus,tulos oli paras mitä olen koskaan vahoilla saanut...olisi suotavaa ettei autoa pestäisi viikkoon vahauksen jälkeen.
Erinomainen vaha.tietoa saa myös prescon sivuilta.
itse ostin vahan fixus liikkeestä ja sieltä oli antaa myös esitevihkonen missä kerrottiin myös muista prestan vahoista.
Tuo pitkä vaikutusaika on ilmeisesti tärkeä pointti lopputuloksen kannalta tuossa best waxissa.
Noita Meguiarsin tuotteita on tullut myös testattua. Laatutavaraa nekin.
http://www.meguiars.fi/