mistä ihmeestä löydätte ne ammattikeritsijät joita käytätte lampaiden kerinnässä?missä hinnoissa pyörii?
sitten kokemuksia,kummat paremmat fiskarsit vai käsikeritsimet?löytyykö mistään linkkiä jossa kerrotaan miten käsikeritsimillä kuuluu keritä vai onko järjestys sama kuin kerintäkonetta käyttäen?vai vapaalla tyylillä vaan keriten?
lampaista
2
647
Vastaukset
- ainakin
kerin itse lampaani,olen kai sitten puoliammattilainen,ehkä max.30 päivässä jos on apulainen ettei tarvii yksin kaikkea tehdä..Olen vaan huomannu että siihen kaikkeen muuhun häsläämiseen menee helposti enemmän aikaa kuin itse keritsemiseen.
Jokaisella taitaa olla vähän omat tyylinsä. - Uuhitytöt
Kyl me kerihditään itse. Saimme naapurista käyttämättömät kerihtimet ja ne vain teroitti. Fiskarsseille menee ihan hyvin jos on tarpeeksi terävät. Niilläkin on leikattu muttei tule ihan sileää jälke kun koneella. Samoin olen kuullut niilläkin joilla on monipäinen lammaskatras leikkaavan myös saksilla.
Katso seuraavasta ihan ohjeellisesti tiedot jos olet epävarma. Me aloitetaan vatsapuoli ensin ja sitten niskasta alaspäin.
Sekin on hyvä keino, jotta ovat rauhallisia niin ruokkii ne hyvin heinillä niin olkavat märehtimään ja ovat rauhallisia.
sivusto:Ilmajoen maatalousoppilaitos (on kuvat ja kaikki selitys)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14811017
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1485403Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p414215Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1323622Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352674Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191916Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1011588Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3601586Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?751445Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311396