Hyviä neuvoja kellään? Koira haukkuu saapuvalle postille ja ovikellolle hullun lailla. Olen yrittänyt huomioimattomuutta, jotta koirakin oppisi, ettei niissä tilanteissa ole mitään kummaa. Eli kun posti tulee, jatkan puuhasteluani ihan kuin mitään ei olisi tapahtunut ja haen postit eteisen lattialta vasta myöhemmin. Ovikellon soidessa yritän rauhallisesti kehottaa koiran omalle paikalleen (tottelee käskyä aina muulloin). Käsky menee huonosti perille, koska koira haluaa ehdottomasti olla kärppänä ovella katsomassa tulijaa. Ovikello soi harvoin, mutta postia tulee joka päivä mainokset viikonloppunakin. Mikä tepsisi tuota huomioimattomuutta paremmin, kokemuksia?
Ovikello ja posti
2
310
Vastaukset
- ******
Käskettiin naapuria soittaa ovikelloa tiettyihin aikoihin päivästä (kun läksi töihin ja tuli töistä) ohimennessä. Eikä avattu eikä reagoitu mitenkään. Koira vöyhkäsi aikansa kunnes oppi olemaan reagoimatta. Sitten kun ei enää reagoinut, kehuttiin ja mentiin avaamaan ovi. Jos ois riehunu, ei oltais avattu.
- sfj
itse käytän pikkukoirallani vesisuihketta.
eli tiimarista sellasen ostin vedellä täytin ja eikun hommiin. joka kerta kun haukkuu truuttaan vettä heti naamaan, ja kehun kun hiljenee.
ajoitus on tärkeä, ettet vahingossa truuttase kun lopettaa haukkumisen.
meillä toimii. nopeasti. tietty on huonompi juttu jos koirasi tykkää vedestä. joidenkin mielestä se on ilkeää, mutta itse en nää siinä mitää ilkeää. eihän se koiraan satu! ulos mentäessä saa haukkua niin paljon kuin jaksaa ei nyt ihan keskellä yötä.. kannattaa kokeilla meillä tuli tuloksia aika nopeasti! onnee matkaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624341Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653538Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591861Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251734Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991457Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133989Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18896Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235869en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115862