S-Video?

Koira puri vanhan johdon poikki. Nyt ostin uuden ja kuva näkyy vain mustavalkoisena? Särkyikö siis tietokoneesta jotakin?
2108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

kohdilleen. sisääntuleva signaali pitää valita oikein, muuten näkyy värit huonosti tai ei ollenkaan.
Ei tietysti vikamahdollisuuttakaan kokonaan pois voi sulkea.
Jos kaikki vaihtoehdot ovat kuten ennenkin (sama scart/s-videoliitin , josta signaali sisään), katsele vielä näytönohjaimen puolelta, ettei ole siellä asetukset muuttuneet.

Äänestä
  • edellisessä johdossa oli siinä scartissa nappi, jolla sai vaihdettua kuvan mustavalkoiseksi/värilliseksi. television tai tietokoneen asetuksiin ei tarvinnut puuttua. Nykyisessä johdossa ei nappia ole. Ja televisiosta ei löydy mitään asetuksia scartille. Ja kun tökkää samaan scarttiin vaikkapa pleikan tai dvd:n, niin näkyy kyllä värit normaalisti, mutta tietokoneella ei näy?(Sen verran sain vanhan johdon toimimaan vielä että värit sillä näkyy!, eli tietokonevika on poissuljettu) Ja johdossakaan ei oikein voi vikaa olla kun on jo toinen uusi johto jota on kokeiltu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rikki(kö)? kirjoitti:

Koira puri vanhan johdon poikki. Nyt ostin uuden ja kuva näkyy vain mustavalkoisena? Särkyikö siis tietokoneesta jotakin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu