Useimmat tietävät, että joogit voivat tietoisesti vaikuttaa autonomiseen hermostoonsa mielensä avulla. Tämä on yleisesti todistettu fakta. Tiede kutsuu sitä psykosomatiikaksi. Kysymys kuuluu: Kuinka voin oppia itse tämän taidon? Vastaus on: Yksinkertaisesti. Voit mielessäsi visualisoida (kuvitella) haluamasi asian tapahtuvan, tai voit tuntea sen tapahtuvan. Voit myös tehdä molemmat yhtä aikaa.
Esimerkki: Kuvittele kirkas aurinko keskelle rintakehääsi, tunne sen lämpö ja näe sen valo. Tämän yksinkertaisen mielenharjoituksen avulla voit stimuloida kateenkorvarauhastasi (sydänkeskus) ja immuunijärjestlemääsi tietoisesti. Toisena esimerkkinä voit muistella jotakin onnellista hetkeä elämässäsi. Kun tarkkailet, minkälaisia reaktioita tämä saa aikaan kehossasi, voit tuntea rinnassasi miellyttäviä tuntemuksia, esimerkiksi kihelmöintiä, kateenkorvarauhasen kohdalla (sydänkeskus). Tämä on merkki sydänkeskuksen aktivoitumisesta. Käytät näissä yksinkertaisissa harjoituksissa mieltäsi vaikuttamaan autonomiseen hermostoosi saadaksesi aikaan terveyttä edistäviä vaikutuksia. Sen lisäksi että parannat omaa terveyttäsi, vaikutat myös läheisiisi, koska ajatuksesi vaikuttavat myös ympäristöösi. Iloisen ihmisen seurassa muutkin tulevat iloisiksi ja niin edelleen.
Mielitieteen (joogatieteen) perusta on seuraava. Mieli on ajatusgeneraattori, joka vaikuttaa asioihin, esimerkiksi omaan terveyteesi. Kun tämä asia ymmärretään, on kyse vain siitä, mihin ja miten sinun pitää kohdistaa ajatuksesi saadaksesi aikaan haluamasi vaikutuksen. Vaikutus voi olla esimerkiksi fyysinen, henkinen tai sosiaalinen. Muita vaikutuksia voivat olla muun muassa tietoisuuden laajeneminen, pidentynyt elinikä, Jumalan tunteminen ja niin edelleen. Mieli voi myös havaita ja nähdä, mihin ajatus kohdistuu muissa henkilöissä (tai esim. eläimissä) sekä itsessämme.
Mielellä on kyky lähettää ja vastaanottaa ajatuksia ja energiaa. Tämän kyvyn toimivuus riippuu siitä, kuinka ’hereillä’ ja kuinka vahva mielemme on. Tiede ei vielä kykene havaitsemaan ja mittamaan itse ajatusta, siksi mieli ja sen mahdollisuudet kuuluvat toistaiseksi metafysiikan aleueelle. Toisaalta tiede hyväksyy esimerkiksi psykosomatiikan tosiasiana, ja tämä onkin hyvä lähtökohta mielen kykyjen ymmärtämiselle.
http://terveyschikung.auttaa.fi
Käytännön psykosomatiikkaa
TuTaTu
0
385
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614218Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653446Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541796Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251663Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2971430Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132928Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235858en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115835Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18804