Voimansiirron äänet ??

R 1150 RT

Ensimmäinen kesä menossa BMW R 1150 RT:llä. Pyörä huollettu syksyllä -06(40tkm)merkkiliikkeessä, jonka jälkeen ajettu noin 3000 km.Laite toimii moitteettomasti muuten, mutta voimansiirto/vaihteisto pitää aika ulinaa.Ääni on kuulunut samanlaisena kokoajan. Onko normaalia ja voiko sen väljyyksiä jotenkin säätää tai esimerkiksi vähän normaalia paksummilla öljyillä hiukan hiljentää.

11

4589

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyösti.36

      mulla on toi k1100lt ajettu 38 tonttuu.
      uliseehan laatikko siinäkin aika äänekkäästi mut on kuulemma niin suorahanpainen et johtuu siintä.välivapaita löytyy helposti ynnä muuta mut itse en ainakaan huolestu.

    • juttu*

      Vaikuttaa oudolta jutulta, varsinkin kun sanot "Ääni on kuulunut samanlaisena kokoajan."
      Oeltko varma, että ääni tulee voimansiirrosta?
      Olen kuullut, että esim. "väärä" rengas takana vollottaa. Tälläkin palstalla joku aikanaan kertoi oudosta äänestä voimansiirrosta. Se vika korjautui vaihtamalla takarengas taas Mezleriin.
      Itsekin olen huomannut, että Mezler on monia muita merkkejä hiljaisempi.
      Kun ääni ei ole kertomasi mukaan kilometrien aikana muuttunut - suosittelen, että jos sulla on esim. Michelin takan niin vaihda se.
      Voi olla halpa "remontti"!

    • Örkki

      Toi jollotus varmaankin kuuluu vaihteistosta. Sekun on täysin suorahampainen, niin ääni on aika kova. Se miksi ääni on kovempi kun joissain muissa pyörissä, en tiedä. Perinteisestihän pyörien vaihteisto on suorahampainen (lukuunottamatta joitain uusia, kuten BMW). Voi johtua siitä että näissä muissa merkeissä vaihteisto on integroitu niin tiiviisti konen kylkeen, että äänet vaimenee tehokkaasti????

      Joissakin kuorma-autoissa käytetään Fuller merkkistä vaihteistoa, joka on myös suorahampainen. Jos sellaisen vierellä ajaa autolla sivuikkuna auki, kuuluu vaihteistosta sellaista meteliä että on vaikea uskoa että se yleensä pysyy kasassa. Mutta itseasiassa suorahampainen vaihteisto on yleensä kestävämpi kuin vinohampainen koska lootan laakerointia ei rasita aksiaalinen voima ollenkaan.

      Se kun joku sanoi että välivapaita löytyy???? Harjoituksen puutetta sanoisin. Kun opettelee käyttämään tuota ja ajaa tukevilla kengillä eli ajosaappailla, toi loota vaihtaa tosi siististi.

      • kyösti.36

        ihan hyvin vaihtaa kun on oppinut.
        aika huolellinen pitää kuitenki olla


    • vaan

      Kokeileppa eri öljyjä, voi auttaa asiaan.

      • R 1150 RT

        Kiitokset asiallisista kommenteistanne. Pyörässäni on Mezler merkkiset renkaat ja nekin pitävät ääntä, aina enemmän mitä huonompi asvaltin pinta on. Mutta se voimansiirron/vaihteiston ääni on erinlainen ja kuulunut tämän kesän samanlaisena sen kolme tuhatta kilometrin ajan tämä pyörä on minulla ollut. Soitin myös merkkiliikkeen huoltoon ja merkin expertti sanoi että kyllä sieltä kohtalainen ääni kuukuu kuuluakkin mutta koeajo on ainoa tapa ylimääräisten äänien toteamiseksi. Siispä hänen juttusille heti kun kerkeän. Taitaa olla turhaa tämä minun huoleni, "ainahan räjähdysmoottorista ääntä kuuluu"


    • Unsci

      Ulina ei kuulu asiaan, joku laakeri tms. siellä vinkuu.
      Itselläni 64000 ajettu R 1150 R, eli sama moottori ja voimansiirto ja ei kuulu ulinaa.

    • Ei vika

      Normaalia ajetummassa R sarjan Bemussa. Itsellä R1100RS. Tulpat korviin ja hanaa, Nauttikaa ajo-ominaisuuksista. Jos kuulee ÄÄNIÄ voi joutua hoitoon.

    • eva1221

      Kytkin kolisee vapaalla koska on mallia kuivakytkin, ei siis ui öljyssä. Äänet ovat siis ominaisuus, ei vika.
      Suorahampainen laatikko taasen viheltää ajaessa, sekin on ominaisuus.

      • Örkki

        Muuten OK mutta kuivakytkin nimenomaan EI kolise verrattuna märkäkytkimiin.

        Märissä monilevykytkimissä on paljon levyjä (kytkinlevyt välilevyt) mitkä ovat "irtonaisina" kytkinkellon sisällä vain hammastuksensa varassa ja varsinkin tyhjäkäynnillä tyypillisesti koliseevat.

        Kuivakytkimissä (BMW:n käyttämissä malleissa, eli autotyyppisissä kuivakytkimissä) ei oikeastaan ole mitään "irtonaisia" osia, painelevyhän on kiinni jousiteräsliuskoilla jolloin mitään välystä ei ole mikä voisi kolista.


    • Ja Hanaa

      Jos kuulee ääniä saattaa joutua hoitoon. Mitä sitä kuuntelemaan ajaa vaan, joka Fillari pitää omat äänensä.R1100RS.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      173
      22259
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      74
      9466
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      29
      7460
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      80
      6305
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      182
      5930
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      34
      4946
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      108
      4600
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      101
      4366
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      85
      2026
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      77
      1320
    Aihe