Debian ja rootin kirjautuminen

Kun kerran useimmat ohjelmat vaatii että ne asennetaan root-tilillä, niin miten sen pitäisi onnistua kun kerran root ei pääse kirjautumaan graafiseen käyttöliittymään?
Toiseksi, kun se onnistuu tekstipohjaltakin välillä hyvin, niin miten vaihtaa omistussuhteen niin että muutkin kun root-käyttäjä pääsee käyttämään uutta ohjelmaa? Kun omistaja kerran on root, niin muut ei käytännössä pääse muuttamaan niitä tiedostoja.
7625
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

aarrghh!!

Äänestä

No sehän siinä vähän tarkoituksena olisikin, että muut kuin salasanan takana oleva root eivät pääsisi muuttelemaan/poistelemaan tärkeitä tiedostoja koneelta. Eli siis ohjelmien asennukset ja järjestelmän ylläpitohommat ovat siis periaatteessa ainoat rootin tehtävät.

Tämä on lähinnä se syy Linuxin perusturvallisuuteen... normikäyttäjät pidetään siis vain omilla "hiekkalaatikoillaan", eli kotihakemistoissaan, poissa sotkemasta järjestelmää.

Windowsiinkin ilmeisesti pystyy järjestämään pääkäyttäjän, sekä normaalikäyttäjän tunnukset (Ainakin XP:ssä). Mutta siinä ei käyttäjä pystyne vaihtamaan pääkäyttäjän tunnuksille niin helposti kuin Linuxissa (su, sudo, gksu, kdesu ym.)

Äänestä

Eiko Debian Etchissä olekaan enää graafista kirjautumista rootille, niinkuin Sargessa?

Tää Kubuntu on juurikin sellainen ettei roottina päääse sisälle kun komentoriviltä. Oletko varma, että sulla on Debian Etch?

Äänestä
  • Mihin root-käyttäjä tarvitsisi graafista kirjautumista?

    Esim. pakettien asennus ja poisto ilman rootin
    graafista loggautumista.

    Tavallinenkin käyttäjä voi ihan vaikka hiirellä sohien käskyttää Debianissa käyntiin Graafisen
    Synaptic Package Manager -sovelluksen jota käynnistettäessä kysellään rootin salasana.
    Kun sovellus on käynnissä sitä ajetaankin sitten rootin oikeuksilla tavallisen käyttäjän työpöydällä.

    Jos taas tuollaiset yligraafiset vermeet eivät kiinnosta niin tavallinen käyttäjä voisi käskyttää esim. terminaalissaan että

    su -
    dselect

    jossa su kyselee rootin salasanan ja sitten dslectiä jo ajellaan rootin oikeuksin tavallisen tallaajan käynnistämästä terminaalista.

    Äänestä

  • >Eiko Debian Etchissä olekaan enää graafista kirjautumista rootille, niinkuin Sargessa?

    Koskapa Debian nimenomaan huolehtii turvallisuudesta, ei oletuksena liene koskaan ollut mahdollista avata graafista istuntoa root-tunnuksilla. Kuten jo muistakin viesteissä on muistutettu, ei järjestelmän konfigurointeihin mitään graafisia palikoita tarvita - kun vain osaa. Ja nimenomaan kannattaa opetella käyttämään asennusohjelmia ilman turhia graafisia kilkkeitä, kun järjestelmän ylläpidosta puhutaan.

    Äänestä

Pääteikkuna ja anna komento >su< kone pyytää rootin salasanan, anna se ja töihin. Jos et osaa konsolityöskentelyä heitä pyyhe kehään.

Äänestä
  • "heitä pyyhe kehään"

    Heitti jo mutta pyyhe sotkeutui jalkoihin joten kompastui ja löi päänsä kulmatolppaan. Kaatuessa katkesi vielä käsikin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ThinkPad T30 kirjoitti:

Kun kerran useimmat ohjelmat vaatii että ne asennetaan root-tilillä, niin miten sen pitäisi onnistua kun kerran root ei pääse kirjautumaan graafiseen käyttöliittymään?
Toiseksi, kun se onnistuu tekstipohjaltakin välillä hyvin, niin miten vaihtaa omistussuhteen niin että muutkin kun root-käyttäjä pääsee käyttämään uutta ohjelmaa? Kun omistaja kerran on root, niin muut ei käytännössä pääse muuttamaan niitä tiedostoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu