S-marketin pihalla.
Todeta piti, että on se Rantaneuvos sanansa mittainen mies. Kun tiesin kuvan vuosiluvun oikein, sain luvatun arvopalkinnon. Palkinto oli kirja, nimeltään Kiannon huoripoika, ammattiarvostelijoiltakin kiitosta saanut kirja. Lukasta pitää ensitöikseen.
Parannettiin siinä kohdatessa myös maailmaa, kirveelle olisi töitä ja isolle.
Kyläpoliisi tapasi Rantaneuvoksen
13
1153
Vastaukset
- Arvausta yrittänyt
Onnittelut voitostasi! Itselläni ei arvaus osunut kohdalleen.
- NIPSU-NEITI
Varmaankin ollut mielenkiintoinen kohtaaminen. Olisinpa ollut kärpäsenä katselemassa:))
Joo, arvasin myös vuosiluvun, mut kirjan oon jo lukenu.
Yhdistäkää voimanne, niin saatte kaksinverroin enemmän aikaan. Ei tarvitse neuvoksen yksin hoidella näitä asioita.- todellakin
voimanne niin, että kaikkien teidän kolmen kommenttien sijasta olisikin vain yksi! Palstan taso nousisi kummasti.
- NIPSU-NEITI
todellakin kirjoitti:
voimanne niin, että kaikkien teidän kolmen kommenttien sijasta olisikin vain yksi! Palstan taso nousisi kummasti.
Jos sinä nim.todellakin jättäisit kirjoittelut, niin taatusti palstan taso nousisi kohisten.
Nimittäin, samanlaisia kirjoittajia kuin sinä on aika monta:) - tyhjästä
NIPSU-NEITI kirjoitti:
Jos sinä nim.todellakin jättäisit kirjoittelut, niin taatusti palstan taso nousisi kohisten.
Nimittäin, samanlaisia kirjoittajia kuin sinä on aika monta:)suutu ;). Liene noita huononpiakin kirjoittajia kuin minä. En vain aina ymmärrä laittaa hymiöitä tekstiin, koska ajattelen vanhanaikaisen typerästi, että pitäisi ironia ymmärtää ilman merkkejäkin.
- Nimetön
tyhjästä kirjoitti:
suutu ;). Liene noita huononpiakin kirjoittajia kuin minä. En vain aina ymmärrä laittaa hymiöitä tekstiin, koska ajattelen vanhanaikaisen typerästi, että pitäisi ironia ymmärtää ilman merkkejäkin.
vanha luuska ymmärrä, vetää herneen nenään herkästi. Aikaisemmin kyllä vittuili itse mutta, hänestä ei saa sanoa kuin hyvää vaan. Tyypillinen yksinkertaisuus jolle itseironia on outo käsite.
- Nimetön
on, rantaleijona neuvokselta 1 kirja nimeltään huoripoika.
2 PALKINTO on 2 rantaneuvoksen kirjaa ja
3 PALKINTO on 3 rantaneuvoksen kirjaa.
Onnea voittajille.tv. farth10- annetaan
hänelle, jolle ei kelpaa ainutkaan neuvoksen kirja: grillimakkara allekirjoittaneelta: "neuvoksetar".
- Neuvoksen
pitää Nipsulle kunnon palkinto antaa…
- tuosta
kyläpoliisin avauksesta mieleen, että sehän voisi rantaneuvos tarjota nipsulle palkinnoksi vaikkapa ostoskierroksen S-markettiin.
- kyläpoliisi
oli mielenkiintoinen, ei ollut kuitenkaan Ylä-Kainuu paikalla. Keskustelusta voisi tehdä muistion, salaisen sellaisen.
Yleisesti ottaen kuitenkin totean, keskustelu oli korkeatasoista. Ongelmia todettiin ja osin jo ratkaisuja niihin. Alla käytyjä aiheita:
-kuntaliitokset, Ylä-Kainuun osalta
-työpaikkojen menetykset, niiden syyt, myös tulevaisuudessa.
-kauppojen köyhien kohtelu, kaupan jätehuolto.
-kirjallisuus
-terveyspalvelut
yms.jne.
tarttis tehrä jotakin...- alotteita
jos niin viisaita luulette olevanne.
alotteita kirjoitti:
jos niin viisaita luulette olevanne.
onnistuu vain aktiiveilta, mutta kunta hylkää jos minä tekisin hyvän aloitteen, "Neuvos"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1386295Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto675219Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143675Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213270Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1092403Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712276Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12008Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271618Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne161233- 801164