tv-lupaa, vaikka mulla tv onkin. Kerran vuodessa soittavat ja joka kerta sanovat samat sanat: Jos maksatte luvan välittömästi, teille ei tule lisäkustannuksia. No minä sanon vain että hallussani ei ole tvtä. Sitten sieltä sanotaan että asia selvä, hyvää päivänjatkoa. :P
En ole
3
389
Vastaukset
- Muista Tv lupa
Ihmisen moraalinen velvollisuus on suorittaa maksu käyttämistään palveluista.
On myös muitettava ettei Yleisradio määrää eikä ole asettanut televisiolupa maksua. Sen on asettanut valtioneuvosto joten Yle on periaatteessa tähän syytön.
Suomen lain mukaan henkilö joka rikkoo lakia tai toimii tarkoituksellisesti sitä vastaan tietäen toimivansa väärin, on lain rikkoja.
Eikö järkevät ihmiset aina toimi niin ettei tule mainitsemiasi "lisäkustannuksia" Tv tarkastusmaksu on 100e ja sen lisäksi joutuu maksamaan kaksinkertaisen tv maksun siltä ajalta jolta ei ole tehnyt ilmoitusta mutta kuitenkinn enintään yhdeltä vuodelta. Maksua tulee kuitenkin vähintään 60euroa.
Sitten on ikävä maksella jos narahtaa.
Siis MUISTA TV LUPA
Tv lupa ma- ikinä maksamaan
tv-lupaa, koska kuten tällä palstalla on käynyt ilmi, tarkastajaa ei tarvitse päästää sisään. Tosin minulla ei vielä ole digiboksiakaan, mutta luultavasti jossain vaiheessa kyllä.
- ............
Mäkään en ole koskaan maksanut tv-lupaa. Koskaan ei ole häiritty millään tavalla.
Valtion moraalinen velvollisuus on järjestää asioiden hoitaminen, niin ettei kansalaisten kotirauhaa häiritä tai sen häiriintymisellä uhkailla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2654364Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653546Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591869Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251746Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991462Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?134995Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18909Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235869en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115867