Ikivanhat suominoidat?

Topu

Olen seurannut tätä palstaa nyt pari päivää ja ihmetellyt tätä jakoa milloin mihinkin "seurakuntaan". Wiccalaisuus kiinnostaa minua, mutta vierastan sen rituaalista luonnetta. Valistakaa oppimatonta, jos ja kun olen väärässä!

Shamanismi viittaa taas Lappiin ja Siperian aroille. Ja tottakai moneen muuhunkin ilmansuuntaan. En tosin rummuta itseäni pökerryksiin päästäkseni alisiin ja ylisiin, kun en oikein tiedä miksi sinne edes haluaisin.

Meidän suvun noidat ovat aina kutsuneet itseään noidiksi ja sellaiseksi heidät tituleeraa myös vanhat sanomalehtiuutiset ja kansanperinteen tutkijat. Kertokaa siis mikä minä olen, kun jatkan sukuni perintöä? Wicca? Shamaani? Huru-ukko? Hörhö?

Parisataa vuotta sitten yksi esi-isistäni pääsi lehtiuutisiin, kun putosi kirkon kellotornista raaputtaessaan pikeä kellon akselista taikarohtojaan varten. Myöhemmin hän ajoi Mara-hengen matkoihinsa erään emännän navetasta naulaamalla almanakan navetan seinään ja valamalla elohopeaa navetan kynnykselle. Hän osasi ennustaa katsomalla palavan viinan liekkeihin, teki tyhjäksi kirouksia, sammutti tulipaloja sanan voimalla ja tietenkin paransi sairaita rohdoilla ja sanalla.

Ei siis kovin wicca. Muttei kai shamaanikaan. Mikä sitten?

3

488

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Thymus

      Sanoisin että olet noita, kuten sukulaisesikin ovat olleet. Wicca on uskonto ja shamanismin voisi kai myös laskea uskonnoksi (toiset pitävät sitä enemmän elämäntapana). Noituus sen sijaan ei ole uskonto, noidat ovat noitia. Mikään pakko ei velvoita sinua lajittelemaan itseäsi minkään tarkan nimityksen alle. Voit ihan vapaasti olla pelkästään noita, jos se nimitys tuntuu sinusta parhaalle. :)

      • Topu

        Niinhän se on kuin kerrot. Nimitän itseäni juuri siksi miksi haluankin. Tarkoitin lähinnä, löytyykö alan piireistä tällekin toiminnalle jokin "fennougri-tradineo-pagania" tai muuta sopivaa lokeroa, johon minutkin niputetaan silloin kun aiheesta syntyy keskustelua.

        Toisaalta suomalainen "perinnenoituus" on muuttanut aika radikaalisti muotoaan. Minunkin sukuni ammattinoidat ovat saaneet väistyä lääkärien, pappien, terapeuttien, palvelevien puhelimien, horoskooppitätien ja konsulttien tieltä. Noituus on muuttunut henkilökohtaiseksi maailmankuvaksi, löytöretkeksi, jossa vanhat suvun metodit ovat hyviä työkaluja. Toki nekin ovat omiin aikakausiinsa sidottuja, mutta toimivia, kunhan niistä löytää sen olennaisen.


      • Wiccaksi, isona
        Topu kirjoitti:

        Niinhän se on kuin kerrot. Nimitän itseäni juuri siksi miksi haluankin. Tarkoitin lähinnä, löytyykö alan piireistä tällekin toiminnalle jokin "fennougri-tradineo-pagania" tai muuta sopivaa lokeroa, johon minutkin niputetaan silloin kun aiheesta syntyy keskustelua.

        Toisaalta suomalainen "perinnenoituus" on muuttanut aika radikaalisti muotoaan. Minunkin sukuni ammattinoidat ovat saaneet väistyä lääkärien, pappien, terapeuttien, palvelevien puhelimien, horoskooppitätien ja konsulttien tieltä. Noituus on muuttunut henkilökohtaiseksi maailmankuvaksi, löytöretkeksi, jossa vanhat suvun metodit ovat hyviä työkaluja. Toki nekin ovat omiin aikakausiinsa sidottuja, mutta toimivia, kunhan niistä löytää sen olennaisen.

        Miksi lokeroitua? Mikset eläis vaikkapa eco-warrior-druidina? ;-)
        Shamanismi tunnetaan ainakin täällä ulkomailla, ja ennen kaikkea kelttiläinen shamanismi. Sitä ei liitetä Lappiin, se on eri nimellä.
        Kelttiläinen shamanismi käyttää paljon vanhoja, hyviksi koettuja keinoja ja yrttejä.
        He myös manaavat henkiä, tarvittaessa, muuten henkien karkoitus on henkilökohtainen juttu..
        Eli jokainen tekee oman värisensä suojapallon ympärilleen. Mulla se on kultainen. ;-)
        Onko sinulla enemmän tietoa isoisäsi käyttämistä keinoista, esim kirjallisuutta, kuten päivääkirjaa tai muuta? Kuulostaa hyvin mielenkiintoisilta tavoilta parantaa, ja säilyttämisen arvoista perinnettä!! Saatko kerättyä lisääkin? Vaikuttaa ihan perinteen elvyttämisen arvoiselta, mutta lokeroitua ei kannata, siitä tulee vain neliön muotoinen pää..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1309
    2. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      202
      1098
    3. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      63
      1093
    4. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      163
      1013
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1009
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      963
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      68
      886
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      119
      791
    9. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      735
    10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      121
      734
    Aihe