Kierroslukumittari

Kenkkuilee

Vuoden -93 mondeo ja 1,8 bensiini.

Kaikkialla sanotaan että kierroslukumittarin reistailu on perusvika, eli ominaisuus. Missään ei kuitenkaan kerrota mistä se johtuu, tai miten sen korjaisi?

Mittari sinänsä tuntuu olevan ehjä ja johdot on siistin näköisiä! Vika ilmenee siten, että kun auton käynnistää niin mittari näyttää 2800 kierrosta koko ajan. sitten kun kone lämpiää niin alkaa mittarikin toimia. Kuumalla ilmalla jo muutaman kilometrin jälkeen ja kylmällä vasta kymmenien ajettujen kilometriän kuluttua. Eihän se ajamista haittaa, mutta mukava se olis jos toimis. eli jos joku on joskus korjannut samanlaista vikaa ja keksinyt mistä kiikastaa niin vinkiä otetaan vastaan.

3

637

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaan...

      kun tämä Fordin tyyppivika vaan seuraa vuodesta toiseen. Esimerkkinä: Scorpion ehjät mittaristot kiven alla ja muutkin sähköviat liian yleisiä....

    • mistä johtuu

      Mittarin piirilevyllä kylmäjuotos joka kenkkuilee. Ainut lääke mittarin purkaminen ja juotosten uudelleen tinaus. Vaatii hieman viitseliäisyyttä ja aikaa.

    • vaihtoon???

      Itselläni oli ennen -95 Mondeo (2.0), ja siinä kierrosmittari kikkaili täyskaasulla ja ylemmillä kierroksilla ajettaessa. Mittarin viisari heilui kuin hullun m..kku mielettömän per...ssä. Vika korjautui vaihtamalla tulpanjohdot. Ei välttämättä auta tossa sun tapauksessa, mutta ajattelinpahan vaan ilmoitella ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      167
      12601
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      152
      5446
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4710
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      149
      3679
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      39
      2778
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      120
      1935
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      110
      1696
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      364
      1617
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      107
      1533
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      136
      1471
    Aihe