mikä voisi olla rikki kun savustaa kunnolla mustaa savua ja jotain "kolinaa" kuuluu koneesta. ei lähde startista käyntiin, pitää vetää käyntiin. vika ilmeni kun linkosin niin yhtäkkiä koko piha oli täynnä mustaa savua. jokin siinä koneessa on rikki mutta mikä? venttiileitä koitin kattoa mutta ainakin päältä päin terveen näköisiä. moottoriöljyssä ei näkynyt mitään raudan palasia. mistä saisi koneen purku kuvan netistä vai sattuisiko jollakin olemaan sitä koneella että lähettäisit sähköpostiini sen? toivottavasti joku osaa auttaa
Ford 4000
Teme
72385
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
koneen "räjäytyskuvat" saa kun meet paikalliseen merkki, varaosalikkeeseen ja pyydät niitä kopioimaan kuvat varaosakirjoista. helpoimmalla pääset kun ota joko vaihto koneen tai puolimoottorin, niin pääset samalla eroon vanhasta moottorista ja niissä on kaikki uudet osat jo valmiina ja saat täyden takuun koneelle. katoppa sivuja www.ikh.fi sieltä on jotain lisä tietoo.
suutin viallinen. Koneet ei tahdo jaksaa lähteä käyntiin kolmella pytyllä. Tuommoisesta savutuksesta olen kuullut myös suutinvian yhteydessä.
Sattuupa 4000:sessa olemaan kolmisylinterinen kone. Suutinvika ilmenee sinisenä savuna...
Tosiaan yksi sylinteri oli jo jäänyt tehtaan hyllylle.
Mutta silti alkaisin vianetsinnän suuttimista. Olisi mukava kuulla, mikä oli vikana, kunhan asia selkiää.
Saattaapi olla ,että vika ei ole moottorissa,vaan ilmanpuhdistajassa. Ainkin kerran irtosi ilmanpuhdistajan (Oli öljykylpy tyyppinen) "tötterö" ,joka tulee konepellistä läpi, ja putosi vähän alemas,elikkä puhdistimen pojaan,jolloin moottori ei saanut ilmaa. Kyllä oli mahtavat savut ja lieskat pakoputkesta.
Kannattaa tosiaan tarkistaa että kone saa ilmaa..
Kyllä se paukettakin aiheutti edellä mainittu vika.
Voisi olla kannentiiviste katkennut kahden sylinterin välistä. Paineet karkaavat...
Ajossa juuri havaitsin: teho loppui, savutti pirusti ja alkoi käydä tsuh-klok-tsuh-klok
terv SS
se se oli vikana. 40€ uus. halvalla pääsi ja ehdin jo säikähtää et koneessa ois ollu jotain isompaa. kiitoksia kaikille jotka näkivät vaivaa ja jaksoivat vastata