Pulmallinen tilanne

hoomoilanen

Tätini (on elossa) teki testamentin jonka kertoi jättäneensä pankin tallelokeroon.
Tästä tarina alkaa, tädilläni ei ole lapsia eikä miestä, joten hän saa tehdä varoillaan mitä haluaa. Maapaikan hän kertoi jättävänsä minulle,
siinä vain on pulma, kun tätini äiti eli minun mummoni, on saanut metsätilan isäpuoleltaan ilman mitään testamenttia isäpuolen kuoleman kautta, koska mummo oli papan kanssa mennyt auttamaan vanhuksia tilanpidossa heidän sitä pyydettyään.Mummon isäpuolella oli 1. avioliitosta lapsia jotka tätini on maksanut tilasta eroon joskus v. -75 jolloin hän myös sai sillä ehdolla tilan omistukseensa. Sitten täti yritti hakea lainhuutoa metsätilalle siinä onnistumatta, käräjäoikeus vaati sukuselvitystä ja
tietoa kuinka mummo oli tilan saanut.
Sukuselvitys oli tehty silloin vuonna 75 kun täti
maksoi mummon isäpuolen 1.avioliiton lapsille.
Tädillä on kauppakirja jonka mukaan hän omistaa tilan mutta rekisterissä se näkyy vielä mummon
isäpuolen nimissä joka kuoli joskus v.1930.
Elikkä mihin minun pitäisi täti neuvoa jotta hän saisi huudot, asia oli kerran 34 vuotta pankin lakimiehellä, joten täti arvatenkin ei oikeen luota asianhoitoa muille, voiko hän itse mennä käräjäoikeuteen hakemaan huutoja paperi ja valtakirja nipun kanssa joita todella on paljon.

6

3262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käräjäoikeuteen,

      mutta hyvä olisi tiedustella ensin tapaamisasikaa käräjäoikeuden laamannin tai jonkun viskaalin taholta,joka näitä lainhuutoasioita hoitaa. Kun papereita on paljon, niin siihen vedoten voi käynnistä kysyä tai lähettää asiakirjoista vain sen kauppakirjan ja tiedustella mitä muuta tietoa KO tarvitsee lainhuudon saamiseksi. - Tädillähän on jo kyllä tilaan nautintaoikeus, joten lainhuuto pitäisi järjestyä vaivatta.

      • hoomoilanen

        vaan, kuinkas kun tää lainhuuto on ainakin 35 vuotta myöhässä, mutkistaako se asioita?


      • käräjäoikeudessa
        hoomoilanen kirjoitti:

        vaan, kuinkas kun tää lainhuuto on ainakin 35 vuotta myöhässä, mutkistaako se asioita?

        Kyllä lainhuto varmaan järjestyy, kun jos kerran on kauppakirja tai esim. testamenttisaanto tai perintö.


    • putte

      Kaupalta tuo lähinnä vaikuttaa. Silloin tulee eteen tämä varainsiirtoveron 8§.

      Viivästyskorotus
      Jollei lainhuutoa tai kirjaamista ole säädetyssä ajassa haettu, veroa korotetaan 20 prosentilla jokaiselta alkavalta kuudelta kuukaudelta siitä päivästä lukien, jona lainhuutoa tai kirjaamista olisi viimeistään tullut hakea. Veroa korotetaan kuitenkin enintään 100 prosentilla.

      • ----

        VSV on nolla kymmenen vuoden jälkeen.


    • Maanmittari

      Jos kyseessä on, niinkuin kirjoitat, tilanne jossa lainhuuto on mummosi ja pappasi nimissä (eli tätisi äidin ja isän nimissä) ja tädilläsi on kauppakirja jossa on myyjinä VOIMASSA olevaan lainhuutoon merkityt omistajat pitäisi tilanteen olla täysin selvä. Tätisi vie vaan tuon kauppakirjan (alkuperäisen kappaleen) käräjäoikeuteen joka sitten myöntää lainhuudon. Homman voi tehdä helposti itsekin (huom. lainhuuto pitää hakea KIINTEISTÖN sijaintipaikan käräjäoikeudelta)

      Mutta ilmeisesti asianlaita ei ole näin selvä koska tätisi ei onnistunut saamaan aikaisemmin lainhuutoa tilaan tuolla kauppakirjalla ja ongelmaksi jäi ilmeisesti nimenomaan se miten mummosi on saanut tilan hallintaansa. Pitäisi olla joku saanto isäpuolelta mummollesi ja se ilmeisesti näyttää puuttuvan ja tämä on ilmeisesti syy miksi lainhuutoa ei voitu myöntää.

      Koska ilmeisesti kuitenkin tätisi (ja hänen mummosi ja pappasi sitä ennen) ovat hallinneet tilaa yli 10 vuotta niin tätisi voisi saadaa siihen lainhuudon em. mummosi ja isäpuolen välisen saantokirjan puuttumisesta huolimatta ns. kuulutuslainhuutomenettelyllä (Maakaaren 12 luku 3 §).

      Jos tällaiseen tilanteeseen joudutaan on kyllä pakko suositella että tätisi ottaisin jonkun kiinteistöasioita tuntevan lainoppineen joka laatisi lainhuutohakemuksen koska kuulutuslainhuudossa pitää joko saattaa todennäköiseksi että saanto on ollut laillinen (vaikka itse saantokirja puuttuukin) tai että tätisi ja hänen edeltäjänsä ovat 10 vuoden ajan hallinneet kiinteistöä eikä ole syytä olettaa että jollakin on parempi oikeus kiinteistöön.

      Mutta kuten tällä foorumilla on sanottu voisi homman purkaminen alkaa sillä että hankitte vaikkapa käräjäoikeudesta ajantasaisen lainhuutotodistuksen ja varmistatte kenellä on nyt lainhuuto kiinteistöön. Jos tädilläsi on alkuperäinen kauppakirja juuri näiltä lainhuudon omaavilta ihmisiltä itselleen niin ei muut kuin vaan hakemaan lainhuutoa käräjäoikeuden kansliasta. Kanslistit kyllä auttavat hakemuksen täyttämisessä ja sen liitteissä. Jos vaativat todistusta varainsiirtoveron maksusta niin sitten ensin joudutte ottamaan yhteyden verottajaan jotta selviää paljonko joudutte makamaan varainsiirtoveroa (vai onko saatava mahdollisesti jo vanhentunut).

      Jos asia ei ole edellisen kaltainen tätisi ottaa yhteyttä käräjäoikeuden kiinteistöasioista tietävään lainoppineeseen (jolla on kokemusta ns. vaikeista asioista) ja kävelisi sinne alkuneuvotteluunn paperipinonsa kanssa siitä riittääkö nuo paperit lainhuudon myöntämiseen suoraan ja jos neuvottelussa selviää että tarvitaan kuulutuslainhuuto niin sitten kannattaa se kiinteistöasioita hoitava juristi hankkia.

      Lopuksi on todettava että on hirveän hyvä asia kun tätisi jo eläessään selvittää tätä asiaa ja haluaa lainhuudon kiinteistöönsä. Jos tätisi kuolisi ilman lainhuutoa niin sinull olis kahta suurempi työ selvittää tuon sinulle perintönä tulevan kiinteistön omistussuhteet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      110
      7662
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      116
      5318
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      119
      3547
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      29
      3527
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2574
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1886
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      356
      1530
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1521
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      69
      1381
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1366
    Aihe