Asuntojen hinnat kääntyivät laskuun

Tallinnassa

Asuntojen hinnat kääntyivät laskuun Tallinnassa
Tiistai 14.08.2007 klo 14:13 (päivitetty ti 14:41) STT

ANDRES TEISS

Tallinnassa asuntojen hinnat ovat alkuvuonna kääntyneet laskuun.

Virolainen Uus Maa -kiinteistönvälitysyhtiö arvioi markkinakatsauksessaan, että hinnat ovat puolessa vuodessa tulleet alaspäin jopa 5-10 prosenttia. Selvintä pudotus on ollut kaupungin keskustassa.

Remontoitu, noin 50 neliön kaksio Tallinnan keskustassa maksaa katsauksen mukaan nyt noin 1,5-2,1 miljoonaa kruunua (100-140 000 euroa). Vanhan kaupungin alueella saman kokoisesta, hyväkuntoisesta asunnosta saa pulittaa 2,5-2,8 miljoonaa kruunua (170-190 000 euroa).

Virossakin asuntomarkkinoita ovat viilentäneet korkojen nousu ja pankkien tiukentunut lainanantopolitiikka. Samaan aikaan myynnissä olevien asuntojen määrä on kasvanut selvästi ja myyntiajat pidentyneet.

- Ostajilla on pitkästä aikaa mahdollisuus tingata hintoja alaspäin, Viron kiinteistönvälittäjien yhdistyksen edustaja Peep Sooman arvioi Postimees-lehdelle.

Asuntomarkkinoiden hiljenemisestä kertoo myös se, että Tallinnaa ympäröivässä Harjumaan maakunnassa tilastoitiin heinäkuussa asuntokauppoja viidennes vähemmän kuin viime vuonna samaan aikaan. Myös rakennuttajat ovat joissain kohteissa joutuneet laskemaan uudistuotannon hintoja.

Asiantuntijat eivät kuitenkaan povaa markkinoille romahdusta, vaan tilanteen odotetaan kohta taas vakiintuvan.

Esimerkiksi Hansapankin asuntolaina-asiantuntija Olavi Mätik arvioi Postimees-lehdelle, että kyseessä on lähinnä korjausliike, kun ihmiset harkitsevat asuntokauppoja entistä tarkemmin.

Hän huomautti, että virolaiset asuvat yhä ahtaammin kuin Skandinaviassa tai muualla Euroopassa. Virossa yhden ihmisen käytössä on keskimäärin 28 neliömetriä asuinpinta-alaa, kun vanhoissa EU-maissa ylletään 35-45 neliöön.

STT

1

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niinpäniinpä

      ..Kun en ole ajatellut Tallinnasta asuntoa ostaa. Amerikassakin laskivat, eikä sekään meikäläistä auta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4245
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3468
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1806
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1683
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      298
      1435
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      939
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      862
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      846
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      827
    Aihe