ONNISTUU NETISTÄ, PUHELIMITSE TAI VAIKKA PAIKANPÄÄLLÄ. VAIHTO EDULLISEMPAAN SÄHKÖYHTIÖÖN HYVIN YKSINKERTAISTA, HELPPOA EIKÄ SISÄLLÄ MITÄÄN RISKEJÄ.
KILPAILUTTAKAA SÄHKÖNNE
9
2459
Vastaukset
- halvempaa saa
Itse kilpailutin sähköni juuri kuukausi aikaa ja halvempaa tarjousta en saanut päin vastoin kaikki olivat 0,05-0,15c/kwh kalliimpia. Tällä hetkellä fortum toimittajana, 1,5€ kuukausimaksu ja energia 4,55c/kwh. Sopimus on toistaiseksi voimassa oleva eli pystyisin heti vaihtamaan. Kerrotteko mistä saan halvemmalla, inhoan fortumia liiketoimintatapoja, mutta en taas halua maksaa kalliimpaa hintaa siitä syystä.
- säästin satasia
Oma energiani tulee Vaasan Sähköstä. Päiväenergia 4.27 ja yö 3.85, vuosimaksu 30€. Sopimus toistaiseksi, enkä asu kyseisen yhtiön omalla jakelualueella.
- kokeiltu on
ja voi verrata siihen että ajat kaikki marketit läpi ja missä on halvin maitolitra niin ostat sen. ei kuule ole sen väärti että kannattaa edes aloittaa, siirtohinnat ovat se joka tappaa kokeiluhalun.
- tottajoo
eroaa tosiaan eri marketeissa merkittävästi joten oikein hyvä vertaus edelliseen.
- en ymmärrä
Miten niin siirtohinta tappaa? Eihän se miksikään muutu vaikka ostaa halvempaa sähköä. Halvempi on halvempi, vaikka olisi vain vähän halvepi.
Jos kuluttajat alkaisivat aktiivisemmin vaihtaa halvempaan, niin hintaan tulisi kilpailua.
Kun vaihto tuli mahdolliseksi, niin yhtiöthän laskivat aika rajusti hintoja, kun pelkäsivät menettävänsä asiakkaita. Sitten huomattiin että vaihtokynnys onkin omituisen korkea, joten hintoja alettiin taas nostaa.
- vaan tarjousten perässä
Ei sähköyhtiöt kilpaile yksittäisen kuluttajan sähkön ostosta. Kuluttaja vaan juoksee sähköyhtiöiden tarjousten perässä.
Mutta en keksi mitään syytä ostaa kallista, jos saman saa halvemmalla, eli hintoja todellakin kannattaa seurata.- jos se vaikuttaa johonkin
Niin kauon kun hintatietoisten ryhmä on noin 10% kuluttajista, niin yhtiöillä ei ole suurempaa mielenkiintoa tarkastaa hinnoitteluaan.
Jos kuluttajat seuraisivat hintoja aktiivisemmin ja myös tarvittaessa vaihtaisivat yhtiötä, niin hinta lähtisi taatusti laskuun. - huokaus-07
jos se vaikuttaa johonkin kirjoitti:
Niin kauon kun hintatietoisten ryhmä on noin 10% kuluttajista, niin yhtiöillä ei ole suurempaa mielenkiintoa tarkastaa hinnoitteluaan.
Jos kuluttajat seuraisivat hintoja aktiivisemmin ja myös tarvittaessa vaihtaisivat yhtiötä, niin hinta lähtisi taatusti laskuun.Hinnat lähtevät laskuun sitten, kun tuotantopää saadaan kuntoon. Kovinkaan moni myyjä ei halua myydä tappioksi, ainakaan pitkän aikaa. Jos pörssissä hinta taas nousee, myyjänkin on jollain aikavälillä pakko nostaa. Myyjät ostavat sähkön etukäteen siksi markkinahintojen ailahdukset eivät vaikuta oitis.
- Niin niin
huokaus-07 kirjoitti:
Hinnat lähtevät laskuun sitten, kun tuotantopää saadaan kuntoon. Kovinkaan moni myyjä ei halua myydä tappioksi, ainakaan pitkän aikaa. Jos pörssissä hinta taas nousee, myyjänkin on jollain aikavälillä pakko nostaa. Myyjät ostavat sähkön etukäteen siksi markkinahintojen ailahdukset eivät vaikuta oitis.
No ei ne todellakaan myy sähköä tappiolla, vai mistä meinaat Liliuksen optioiden kertyneen?
Tuotteesta ei oteta sitä hintaa mitä sen tuottaminen maksaa, van se hinta mitä kuluttajat ovat valmiita maksamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1652581Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18727Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait208701Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22668