Työskentelen päivät pitkät seisaaltani ja viimeaikoina jalkani kipeytyivä Paljon. Tarkemmin jalkapohjia rupesi särkemään muutaman tunnin työn jälkeen.
Aluksi luulin sen johtuvan huonoista kengista (vanhat lenkkarit jalassa) ja kävin firman piikkiin ostamassa toista sataa maksavat työkengät.
Ongelma ei ratkennut, vaikkakin hieman lieveni.
Viikonloppuna päätin meneväni lääkärille.
Maanantai aamuna soitin terveyskeskukseen varatakseni ajan. Virkailija totesi, ettei tällepäivälle ole, mutta ensi tiistaiksi olisi kymmeneltä aika.
Yksi päivä sinnetänne. Tiistaina menin paikanpäälle ja luukulta sanotaan "teille on varattu lääkärin aika ensi VIIKON tiistaille".
Pyysin sitten hoitajalle aikaa, koska tarvitsisin ainakin sairaslomatodistuksen töihin.
Ei käynyt päinsä. Sairaanhoitaja ei kuulemma voi kirjoittaa minulle toidistusta kyseisestä vaivasta.
Virkailija neuvoi minua menemään työterveyslääkärille (joka muuten siaitseen 30km päässä, lähellä työpaikkaani)
Oma autoni on huollossa, joten lainasin veljeltäni täksi päiväksi auton, että pääsen työterveyslääkärille.
No eipä ollut lääkärinaikaa vapaana.
Hoitajalle sentään pääsin, joka neuvoi minua soittamaan omalle terveysasemalle ja varaamaan fysioterapeutin ajan. Lopuksi hän kirjoitti minulle vielä tämän ja huomisen päivän sairaslomaa.
Soitin terveyskeskukseen varatakseni ajan fysioterapeutille, mutta ei. ei niin ei. Puhelimessa virkailija sanoi, ettei voi suoraa varata aikaa fysioterapiaan. Lääkärin pitää tehdä lähete. Ja koska onkaan seuraava lääkärin vapaa aika.. ensiviikon tiistaina.
Sanoin etten voi olla noin vain viikkoa pois töistä, tarvitsen sairaslomatodistuksen.
Kävi selväksi, että tarvitsen "akuutin ajan".
No otetaan yks sellanen sit. Ai ei onnistu?
No ei niin.
En voi mennä lääkärille, kun minulla on jo tämä ja huominen päivä sairaslomaa.
Eli istun himassa raapien sukukalleuksiani pari päivää, ennen kun voin edes soittaa ja varata akuutin ajan itselleni. Sitä kun ei voinut varata etukäteen.
Ei tällänen oo mahollista :D Vittu et menee kasetti jumiin.
Ensikerralla menen kyllä heti yksityselle. Pääsen taatusti samana päivänä LÄÄKÄRILLE.
Ja jos joku vielä sanoo sen olevan kallista, niin tulen lyömään sitä pajavasaralla.
Käyt yksityisellä ja olet päivän pois töistä
Tai
Käyt kunnallisella ja olet viikon pois töistä
ei tietenkään voi yleistää, että näin kävisi aina, mutta on tämä ny aika naurettavaa :)
Tästälähtien yksityiselle
2
302
Vastaukset
- opiskelemaan yleistä tervey...
Todella valitettavaa, että kohdallesi on käynyt noin, etkä varmasti ole ainoa. Itse hoitajana katselen tuota teksiä ja ihmettelen pompotusta. Tuo asia olisi pystytty hoitamaan ensimmäisessä kontaktissa.
Tosiasia on, että sairaanhoitaja ei saa joissain paikossa kirjoittaa kyseistä todistusta. Itse olen tuon tyylisen todistuksen kirjoittanut ja maininnut että aika lääkärille on varattuna ja päivämäärä siihen todistukseen, koska on mennossa lääkärille. Käsittääkseni on mennyt työnantajalle läpi, maininta myös, että tänään ei aikaa lääkärille mahdollista saada.
Ongelma on tietysti se, että sinulla on työterveys, minne kuuluisi ensisijaisesti ohjautua hoitoon. Mutta kohtuus kaikessa sentään... harmittaa vietävästi sinun puolestasi.
Niin ja vielä....kyllä siellä työterveydessäkin olisi hoitajan pitänyt tietää, että fysioterapiaan tarvitsee lääkärin lähetteen. Ihan perusasioita tietää. - jos osataisit
tukisukat, loppuu jalkojen kolotus?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse734527Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053769Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423463Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891219- 1181035
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.127944- 55925
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837