Sunnuntain kisoista..

Olisiko mahdollista että sunnuntain kisat yleensä loppuisivat aiemmin. Maanantai aamuna pitää olla kasilta pirteenä koulussa. Himassa on vasta puolelta öin. Matkat on usein pitkiä.
Voisiko aloittaa aiemmin ja hieman tiivistää aamupäivän aikatauluja.
61774
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

radalla ympäristöluvat asettaa raamit ajankäytölle.

Äänestä

silloin kun itse ajelin joskus kauan sitten, ongelmana oli palkintojenjako. kaikki ajot saatiin yleensä ajettua aikataulun mukaisesti ja autot katsastettua välittömästi, mutta pakintojenjakoa joutui usein (ei kaikissa kisoissa, mutta lähes) odottamaan 2-3tuntia aikatauluun merkitystä ajasta. siihen aikaan ei protestejä pahemmin tehty ja katsastuksessa ollut muutenkaan epäselvyyksiä, niin ei ainakaan protestiajasta ollut kysymys.

toisaalta kukin voi miettiä sitä omaa matkaamistaan. onko karavaanari ja ajelee 70-80km/h vai onko matkalla pelkästään pakettiautolla ja asuu sitten teltassa ja päästelee koko matkan 90-100 km/h. sekin tietysti hidastaa matkaa jos joka huoltoasemalle ja levikkeelle pitää pysähtyä ostamaan "matkamuistoja" tai naposteltavaa.

joillakin sen kaluston pakkaaminen kuljetuskalustoon kestää parituntia kun jotkut tekee sen 15 minuutissa.

Äänestä
  • Mini luokassa purkaminen tapahtuu joskus vielä nopeammin... alle 5min. Toinen juttu on sitten tiimit, jotka lähtevät kilpailupaikalle jo keskiviikkona, ja pari päivää taas pois koulusta.

    Äänestä

  • minissä kirjoitti:

    Mini luokassa purkaminen tapahtuu joskus vielä nopeammin... alle 5min. Toinen juttu on sitten tiimit, jotka lähtevät kilpailupaikalle jo keskiviikkona, ja pari päivää taas pois koulusta.

    ja kuten nähdään niin pätee molempiin suuntiin.

    Missä muussa lajissa "joukkue" lähtee ke iltana 300km päähän tullakseen sieltä su iltana kotiin....joka viikonloppu? Mitä sanoo esim NuoriSuomi tai muut lasten nuorisotyöhän paneutuneet?

    Äänestä

  • topic Koululaiselta kirjoitti:

    ja kuten nähdään niin pätee molempiin suuntiin.

    Missä muussa lajissa "joukkue" lähtee ke iltana 300km päähän tullakseen sieltä su iltana kotiin....joka viikonloppu? Mitä sanoo esim NuoriSuomi tai muut lasten nuorisotyöhän paneutuneet?

    Kyselit ilmeisesti lajeja missä harrastukset haittaavat koulunkäyntiä?
    Löytyy useampiakin.
    - vanhempien omat harrastukset menevät usein edelle, lapset jäävät sivuun, viedään mummolaan, tulee vieras kaitsija tai jopa alaikäiset jäävät yksin kotiin kun äippä tai iskä lähtee omiin "harrastuksiin" ja niitähän on.
    Kotiinpaluuta pitää jännittää missähän kunnossa sitä tullaan kotiin?
    Pitääkö lähteä ulos pakosalle?
    Taas tulee se tavallinen riita vanhempien välillä äippä tai iskä saa mustansilmän!
    Äippää ja iskää bilettää tai menottaa ympärivuoden jopa keskell viikkoakin.
    Nälkäkin tuli viikolloppuna, kun kukaan ei päässyt hakeen ruokaa, mutta maanantaina on kyl pulloja jos vaihtas ne vaikka pitzaan, niin ja saahan koulussa sit sen lämpimän aterian, mitä kumpikaan vanhemmista ei ehtinyt valmistaa omien harrastuksiensa vuoksi.

    Minua ainaskin kadehduttaan, kaverini perhe, siellä ainaskin harrastetaan yhdessä, saa olla koko viikonlopun perheen kanssa, vanhemmat jopa järjestävät vapaata, saavat olla lastensa kanssa.
    Vaikka onhan se kesä lyhytkin, mutta pääseehän sitä talvella sitten vetään sisäkarttia vaikka iskän tai äipän kaa.

    Äänestä

Joo... niin me kyllä nukutaan maanantaina pitkään... johonkin 12:toista tai silleen ja sit mä syön iltaset pizza-palat veks ja loput colan jämät juon kans. Siit se päivä silleen sitten lähtee ja sitten tietsikalle tsiigailee mitä muut on tehny. Iskä kyl ei pääse sängystä ihan niin nopeesti... kun se on vetänyt sen oluen ja sit sen mitä se kutsuu tiivisteolueksi siihen perään... illalla se sitte vähän "avautuu" viikonlopun kokemuksista mut se on ihan OKEI Hei... kyl se sit tiistaina taas on ihan hereillä...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Koululainen kirjoitti:

Olisiko mahdollista että sunnuntain kisat yleensä loppuisivat aiemmin. Maanantai aamuna pitää olla kasilta pirteenä koulussa. Himassa on vasta puolelta öin. Matkat on usein pitkiä.
Voisiko aloittaa aiemmin ja hieman tiivistää aamupäivän aikatauluja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu