Asun kerrostalossa

tarvitsenko digiboxin?

Asun siis kerrostalossa jossa kaapeli, tavitsenko digiboxin, mitään ilmoitusta taloyhtiöstä ei ole tullut. Pitäisikö tulla jos digiboxia ei tarvita vai onko niin että sitä ei nyt kerrostaloissa tarvita? Mistä saisi selvyyden. Kiitos!

5

371

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Immu.
    • selvyyden?

      No kaapelioperaattoriltasi tietenkin. Se tietää parhaiten aikooko muuntaa digikanavia jatkoaikana analogisiksi ja mitä kanavia.

      Kaapelioperaattoreilla on siis lupa (muttei velvollisuutta) muuntaa joitakin kanavia analogiseksi helmikuun loppuun asti.

      • Ihmettelen vain

        Ihmettelen sikäli että moni kaapeliyhtiö (?) muuntaa signaalin katsojille, koska sehän lisää kustannuksia em. yhtiöissä ja sijoitusten ikäkin olisi vain puoli vuotta.


      • tgbtgb
        Ihmettelen vain kirjoitti:

        Ihmettelen sikäli että moni kaapeliyhtiö (?) muuntaa signaalin katsojille, koska sehän lisää kustannuksia em. yhtiöissä ja sijoitusten ikäkin olisi vain puoli vuotta.

        Ei se mitään investointeja käsittääkseni vaadi. Moni kanava on jo nyt muunnettu digitaalisesta. Jotain kustannuksia siitä ehkä koituu.

        Enemmän taitaa olla kyse siitä, että haluavat pitää kiinni asiakkaistaan. Lisäksi siitä, että valtiovalta siihen luvan antoi. Saattaisi nimittäin olla monessa taloyhtiössä kaapelisopimuksen irtisanominen lähellä.

        Tokihan kaapelitalouksien digittömyys on asukkaiden oma moka. Aikaa boksin hankintaan on kyllä ollut. Ainoastaan kaapeliverkon digitelkkareiden saatavuus on vasta äsketttäin parantunut.


      • aloittaja

        mitä tuo kaapelioperraatori tarkoittaa? siis mistä tiedän kerrostaloni kaapelioperaattorin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      73
      2622
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      63
      1702
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      7
      1670
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1555
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      8
      1528
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      26
      1236
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      25
      1088
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1032
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1012
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      79
      986
    Aihe