vaellus

Grand Canyonilla

Ollaan perheen kanssa lähdössä alkukesästä -08 LA:n kautta Vegasiin ja siitä Grand Canyonille. Tietääkö kukaan onnistuuko kanjonin pohjalle eli Colorado -joelle vaeltaminen yhden päivän aikana?
Onko millainen reissu?
Tarkoitus olisi yrittää kanjonin eteläpuolelta.

1

290

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • päivässä

      Yhdessä päivässä ei voi vaeltaa pohjalle ja alas. Se on TOSI KUUMA paikka, alaspäin meno kestaa n. 4 - 5 tuntia ja ylös enemmän. Ei suositella edes hyväkuntoisille! Olimme kesäkuussa, lämpötila hipoo neljääkymppiä. Jos on aikaa, siellä olisi mahtava juttu mennä muulilla alas, yksi yö alhaalla lodgessa, ja seuraavana päivänä ylös jälleen. Itse menimme n. 15 minuuttia alaspäin ja ylöstulo jo siitä oli rankkaa puuhaa, vaikka olemme normaalikuntoisia.

      Myös Vegasissa on aivan käsittämättömän kuuma ainakin jo heti kesäkuun alussa. Niin kuuma, ja kuiva, että hiki haihtuu heti ihosta ennenkuin sitä ehtii tuntea!

      Muuten aivan mahtavia, täysin erilaisia paikkoja. Jos teillä on lapsiakin, poiketkaa ennen Vegasia Barstowin lähellä olevassa Calico Ghost townissa, se on aito hylätty kaivoskaupunki. Itse otimme ekan yöpymisen Barstowissa.

      Hauskaa matkaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      147
      5514
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      136
      3598
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      126
      3339
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      36
      3213
    5. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      43
      2714
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      51
      2304
    7. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      24
      2240
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      229
      2176
    9. prööt prööt nyt ottaa vihervassaria pattiin!

      Korvatkaa R kirjaimet L kirjaimilla ja sanokaa ääneen "Jari Kurri etsii pakoputkiautossaan jarruja".
      Maailman menoa
      11
      1924
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      93
      1826
    Aihe