Ollaan perheen kanssa lähdössä alkukesästä -08 LA:n kautta Vegasiin ja siitä Grand Canyonille. Tietääkö kukaan onnistuuko kanjonin pohjalle eli Colorado -joelle vaeltaminen yhden päivän aikana?
Onko millainen reissu?
Tarkoitus olisi yrittää kanjonin eteläpuolelta.
vaellus
1
237
Vastaukset
- päivässä
Yhdessä päivässä ei voi vaeltaa pohjalle ja alas. Se on TOSI KUUMA paikka, alaspäin meno kestaa n. 4 - 5 tuntia ja ylös enemmän. Ei suositella edes hyväkuntoisille! Olimme kesäkuussa, lämpötila hipoo neljääkymppiä. Jos on aikaa, siellä olisi mahtava juttu mennä muulilla alas, yksi yö alhaalla lodgessa, ja seuraavana päivänä ylös jälleen. Itse menimme n. 15 minuuttia alaspäin ja ylöstulo jo siitä oli rankkaa puuhaa, vaikka olemme normaalikuntoisia.
Myös Vegasissa on aivan käsittämättömän kuuma ainakin jo heti kesäkuun alussa. Niin kuuma, ja kuiva, että hiki haihtuu heti ihosta ennenkuin sitä ehtii tuntea!
Muuten aivan mahtavia, täysin erilaisia paikkoja. Jos teillä on lapsiakin, poiketkaa ennen Vegasia Barstowin lähellä olevassa Calico Ghost townissa, se on aito hylätty kaivoskaupunki. Itse otimme ekan yöpymisen Barstowissa.
Hauskaa matkaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2704388Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653557Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591875Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251765Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991466Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1341001Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18919en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va119875Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235870