Tallinna. Viron kuluttajavirasto vaatii tupakoinnin lopettamista Tallinkin laivojen baareissa.
Galaxy-laivalle tehdyn tarkastuksen perusteella virasto katsoo Tallinkin rikkovan Viron tupakkalakia, joka kieltää tupakoinnin ravintolatiloissa, markkinaosaston johtaja Anne Reinkort kertoi Viron TV3:n uutislähetyksessä.
Tallinkilla lakia on tulkittu siten, että tupakointi on kielletty laivojen ruokaravintoloissa, mutta sallittu baareissa ja diskoissa, joissa asiakkaat voivat liikkua omien juomien kanssa.
Viron tupakkalaki sallii vastaavan käytännön kasinoille, mutta laivoja tämä poikkeus ei kuluttajaviraston mukaan koske.
Suomen tapaan myös Viron uusi tupakkalaki sallii polttamisen vain erillisissä ilmastoiduissa tiloissa, jonne ei tarjoilla ja joihin ei saa viedä ruokia tai juomia. Laki tuli voimaan kesäkuussa.
Asiakas voi lain mukaan saada luvattomasta sauhuttelusta jopa 12 000 kruunun eli noin 800 euron sakot. Ravintoloitsijaa taas voidaan rangaista tupakkalain rikkomisesta 30 000 kruunun eli runsaan 1 900 euron sakolla.
Tallinkille tupakkakielto
9
783
Vastaukset
- savuton...
Laivoillakin pitää saada hengittää raikasta ilmaa. voisi vihdoin mennä myös baariin Tallinkilla. Viimeksi kun siellä istui oli tupakansavun ympäröimänä ja vaatteet haisivat :p
- matkustavainen
Minusta joutaisi koko Tallink kieltolistalle! On varmasti maailman huonoin varustamo. En edelleenkään tajua kuinka Itämerellä voi olla jotain niin huonoa. Palvelu,ruoka yms. alittaa Afrikankin tason.
- kotona....
helvetin narsija kuka pakottaa menemään vai oletko koskaan päässyt istuu minkäänlaisessa paatissa.Toi jonnen joutavaa kitinää viikosta viikkoon ei edes pikkulapset tollai narise, tämähän on matkailupalsta eikä mikään hoito-purkauspalsta yritä nyt ymmärtää. Sama narisija joka puolella kyllä tekstistä tunnistaa...
- matkustavainen
kotona.... kirjoitti:
helvetin narsija kuka pakottaa menemään vai oletko koskaan päässyt istuu minkäänlaisessa paatissa.Toi jonnen joutavaa kitinää viikosta viikkoon ei edes pikkulapset tollai narise, tämähän on matkailupalsta eikä mikään hoito-purkauspalsta yritä nyt ymmärtää. Sama narisija joka puolella kyllä tekstistä tunnistaa...
En todella menekkään! Ja haluan varoittaa ettei kukaan muukaan siihen läävään menisi.
- sun mielipiteesi
Tallink Star on paras laiva jolla olen ollut, iso, nopea, paljon istumatilaa ja hienot myymälät. Ja olen käynyt läpi kaikki Helsinki-Tallinna välillä seilaavat paatit.
- mielipuolta
sun mielipiteesi kirjoitti:
Tallink Star on paras laiva jolla olen ollut, iso, nopea, paljon istumatilaa ja hienot myymälät. Ja olen käynyt läpi kaikki Helsinki-Tallinna välillä seilaavat paatit.
ainoa mikä harmittaa on hinnat myymälöissä.ei voi ostaa,eikä kannata ostaa mitään,kaikki on niin kallista.
- ole kallista
mielipuolta kirjoitti:
ainoa mikä harmittaa on hinnat myymälöissä.ei voi ostaa,eikä kannata ostaa mitään,kaikki on niin kallista.
Itse ostan laivalta laadukasta kosmetiikkaa, jotka ovat paljon kalliimpia suomessa ja virossa.
kunnon hajuveden tai meikkituotteen voi saada laivalta paljon halvemmalla, voi säästää monta kymmentä euroa. ostan joka kerralla kaikki meikkituotteeni laivalta.
- suurrikollinen
Vaikka laivoilla tupakkapaikka siirrettäisiin potkurivirrassa heiluvaan jollaan, mihin kuljettaisiin köysitikkailla, viettäisin siellä suurimman osan ajasta.
Jollassa vaan pitäisi olla asialliset kiinnitykset, että me tupakoitsijat menemme samaan paikkaan kuin emälaiva.
Jos esim. joudumme tuuliajolle ja ajaudumme koplinniemeen, sieltä ohjataan herkästi sepä-baariin toipumaan.- koplitar
kun tiedät Sepa -baarin. Muista käydä myös St. Helenissä ja parakkibaarissa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi499901Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit126685Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j736005Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?405881Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja464104Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html2633006Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?392306- 611305
Suomussalmen baarit
Mikä homma on Suomussalmen baareissa? Niin jumalattoman vittumainen portsari oli eräässä nimeltä mainitsemattomassa paik191116Millä paikkakunnalla kaivattusi asuu
Jäikö sydän jonnekin? Jos, niin minne tai mihin? Laita paikkakunta tai paikka ja kunta🤭 Esim. Helsinki tai Pubin vessa48965