Mitenkäs teillä meni

kovasti kiinnostaisi

kertokaapas nyt ihmiset jotka olitte/pääsykokeissa tai sitten ihan sisälle asti päässeet että millaiset oli kokeet (erityisesti vaate puoli kiinnostaa) täällä paljon puhuttu painostavasta ja stressillisestä ilmapiiristä, joten saisiko asiaan vähän selvennystä, koska eikös pääsykokeeseen juuri kyseinen ilmapiiri kuulu :D

olisi myös hieno kuulla teidän kokemuksia jotaka sisään olette päässeet :)

aurinkoa jatkoon :)

1

1608

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • BARE

      Itse pääsin 2006 taidekasvatukseen. Alotan tosin vasta nyt 2007 sen sivarin takia... Jokatapauksessa...

      Mun mielestä ei toi kovin stressaava ollut. Kannattaa oikeasti ruveta "treenaamaan" tai ylipäätänsä tekemään jotain taiteeseen liittyvää aika itensiivisesti itsekseen, se kasvattaa parempaan työmoraaliin ja tehokkaampaan ajanhallintaan, josta on todennäköisessä tulvessa työssä aivan älytön hyöty.

      Ne oli sellasia jotain 8 tunnin tai, jotain siihen suuntaan, päiviä. Niitä päiviä oli 3, joista jokaisen päivän lopuks, tai seuraavan päivän aamuna, sai tietää pääsikö seuraavalle päivälle. Jokaisella kerralla tippui about puolet porukasta pois. Päivistä noin 45min - 1h meni tauolla/syödessä, tai mulla ainakin. Oliskohan se ollut jotain 3 tehtävää per päivä, jokanen tehtävä annettiin sielä samassa luokassa, jonne piti tulla sitten aikataulun mukaisesti aina kuuntelemaan se tehtävän anto.

      En osaa oikein kommentoida tehtäviä, ja niitten sisältöä. Itse pidin niitä aivan roskana, niinkuin pidän vieläkin... Ehkä sellanen tietty sarkastinen ajattelutapa ja pikku hauskojen kikkojen keksiminen niitten tehtävien "ratkaisuksi" on se mitä tuola haetaan.

      Esimerkiksi tehtävänä oli esittää 3-9 piirustusta tai muuta teosta lehmistä eri arvomaailmoissa, piirsin yhden josta imettiin maitoa jollain ihme vempeleellä, yhden jonka kyljestä oli tippunut pala lihaa ja sitten vielä viimeiseksi sellasen lehmän vannomassa presidentin valaa, ja muitten lehmien palvomassa sitä. Tällänen käsitteillä pelaaminen tuntui olevan niitten mieleen aika paljolti. Haastateluissa haettiin saman tyyppistä juttua. Kaikki oli piirretty suht huonosti, eivät oikeen arvostaneet piirustustaitoa. About 70% sisäänpäässeistä oli aika pitkälti sellasta porukkaa, jotka eivät osanneet oikeastaan ala-asteelaista paremmin piirtää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      165
      1619
    2. Kuinka vanha kaivattusi on?

      Gallup teille kaikille
      Ikävä
      75
      997
    3. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      61
      957
    4. Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat

      https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe
      Savonlinna
      51
      885
    5. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      37
      824
    6. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      98
      785
    7. Jos vielä toivot...mies...

      Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi
      Ikävä
      58
      704
    8. Ihana juhannusperinne

      Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa
      Lieksa
      43
      668
    9. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      56
      668
    10. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      32
      657
    Aihe