Peli yli 10 vuoden takaa?

Jukkis1234

Nostalgiasyistä haeskelen erään vanhan pc-pelin nimeä.

Kyse on 1-2 pelaajan pelistä. Peli sisältää n. 5 erilaista tehtävää. Pelaajalla on hallittavanaan ryhmä hahmoja joille aluksi ostetaan sopiva asearsenaali patruunoineen ja panssareineen. Tämän jälkeen peli etenee siirtovuoroittain. Siirtovuoron aikana jokaista hahmoa voi siirtää tietyn matkan, joka riippuu mm. kannettavan taakan mukaan. Pelissä on lisäksi mahdollisuus joutua väijytykseen, mikäli vastapuoli on jättänyt siirtojaan käyttämättä ja sattuu näköetäisyydelle.

Kentät sisältävät erilaisia rakennuksia, tunneleita ja viidakkoa.

Genreä en oikein osaa luokitella yksiselitteisesti, mutta minulle sopiva yhdistelmä toimintaa ja strategiaa.

6

655

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • n00bi
      • Jukkis1234

        Mutta kiitos kuitenkin ehdotuksesta! Täytyy tutustua tuohonkin peliin.


      • n00bi

      • n00bi
        n00bi kirjoitti:

        Entä Jaggedeja aiemmin ilmestynyt Laser Squad?

        http://en.wikipedia.org/wiki/Laser_Squad

        Ei olekaan, Laser Squadissa oli vain yksinpeli. Oliko kyseessä siis kaupallinen vai joku Shareware -tyylinen peli?


      • Jukkis1234
        n00bi kirjoitti:

        Ei olekaan, Laser Squadissa oli vain yksinpeli. Oliko kyseessä siis kaupallinen vai joku Shareware -tyylinen peli?

        Laser Squadhan se oli. Kiitos tiedosta!

        Ainakin PC:llä oli mahdollisuus kaksinpeliin. Toinen pelaajista siirteli puolustavia örkkejä. Peliä pelattiin yhdellä koneella. Oli vaan ummistettava silmiä vuorotellen.


      • on ufo
        Jukkis1234 kirjoitti:

        Laser Squadhan se oli. Kiitos tiedosta!

        Ainakin PC:llä oli mahdollisuus kaksinpeliin. Toinen pelaajista siirteli puolustavia örkkejä. Peliä pelattiin yhdellä koneella. Oli vaan ummistettava silmiä vuorotellen.

        Laser Squadia parempi peli on UFO:enemy unknown. Toimii 486-pentiumeilla (ei kylläkään nykyajan koneilla).

        Harmi vain että tuo UFO on edelleen paras versio pelisarjasta, koska peliä ei ole vieläkään saatu siirrettyä nykyaikaiseen versioon (lukuisista yrityksistä huolimatta). Jokin pelin versio oli arvostelussa peliplaneetta.net (uusi versio) mutta sekin vaikutti aika bugiselta tuotteelta.

        http://fi.wikipedia.org/wiki/UFO:_Enemy_Unknown

        Jos tuon pelin saisin nykyaikaisille grafiikoille ja hieman parannettua tekoälyä (muuttamatta perusominaisuuksia) niin olisi yksi parhaimmista "uusista" peleistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      24
      10965
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      40
      8237
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      126
      5257
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      143
      3646
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3568
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3524
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3157
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2519
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      2021
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1786
    Aihe