OMITUISIA SIVUOIREITA

Moikka,

Onko kenelläkään muulla vastaavia sivuoireita kuin minulle tulee joka kerta sekä Viagrasta ja Cialiksesta (ihan laillista apteeksista haettua).
Kyse ei ole normaalista punoituksesta tai hienoisesta päänsärystä.

En ole ainakaan mistään lukenut, että aineen sivuvaikutuksena tulisi melko voimakasta yleistä väsymystä (ei nyt kuitenkaan vehkeessä). Jos päivällä on ottanut napin, niin viimeistään illalla on ihan kanttu vei ja pakko mennä nukkumaan. Kokeilukertoja ja näitä jokakertaisia reaktioita on niin monta, että nämä asiat liittyvät varmasti yhteen minulla.

Eli onko joku huomannut vastaavaa?

-Ensin hosu sitten väsy, 51v
51518
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Olen samaa ikäluokkaa. Väsymys johtunee siitä, että Viagran voimalla seksi on fyysisempää kuin ennen. Jos olet ollut vuosia kokonaan tai lähes ilman seksiä, niin olet samaan aikaan ikääntynyt, ehkä lihonut ja kuntosi on heikentynyt. En usko, että syy on lääkkeessä itsessään. Minulle käy aivan samoin etenkin jos seksiä harrastetaan aamulla tai päivällä. Iltaseksinkin jälkeen olo on aamullakin vielä aika voipunut.

Äänestä
  • Varmaan pätee tuo selityksesi monissa tapauksissa. Itse olen kuitenkin hyväkuntoinen ja väsymys tulee niissäkin tapauksissa, kun olen ottanut lääkettä "varmuuden vuoksi", ilman että mitään seksiakriviteettia onkaan sitten (toiveistani huolimatta) seurannut....

    Äänestä

  • Potenssilääkkeet lienee kyllä tarkkaan testattu ennen myyntiluvan saantia, mutta silti ne ovat olleet markkinoilla vasta suhteessa lyhyen aikaa. Kaikkia potentiaalisia sivuoireita ei ehkä ole vielä dokumentoitu.

    Viagra ja kumppanithan keksittiin nykyiseen käyttäöönsä vahingossa alun perin kun niitä testatiin sydänlääkkeinä (ja koehenkilöt eivät halunneet niistä luopua ilahduttavan sivuvaikutuksen takia:) Kyseessä ovat typpiaineenvaihduntaan vaikuttavat lääkemolekyylit...

    Olisiko selitys tällä suunnalla??

    Äänestä

  • CIAGRA kirjoitti:

    Potenssilääkkeet lienee kyllä tarkkaan testattu ennen myyntiluvan saantia, mutta silti ne ovat olleet markkinoilla vasta suhteessa lyhyen aikaa. Kaikkia potentiaalisia sivuoireita ei ehkä ole vielä dokumentoitu.

    Viagra ja kumppanithan keksittiin nykyiseen käyttäöönsä vahingossa alun perin kun niitä testatiin sydänlääkkeinä (ja koehenkilöt eivät halunneet niistä luopua ilahduttavan sivuvaikutuksen takia:) Kyseessä ovat typpiaineenvaihduntaan vaikuttavat lääkemolekyylit...

    Olisiko selitys tällä suunnalla??

    Oma kokemukseni ei liity ihan aloittajan juttuun, mutta tekee mieli kertoa vertailun vuoksi.
    Itse olin seksin jälkeen ihan oudossa heikkouden tilassa melkein koko seuraavan päivän. Tuolloin käytin kolesterolilääke Lipitoria, en muita lääkkeitä. Kauan lääkkeen lopetuksen jälkeenkin heikkous pyrki esille. Toipuminen sitten tapahtui ajan päästä.
    Päättelyluontoinen selitys asialle on, että k-lääke vei elimistön ubikinonivarastot vähiin (Tunnettu tosiasia vaikka lääkäri ei maininnut tästä). Ubikinonihan liittyy keskeisenä energia-aineenvaihduntaan. Onko varmaa ettei potenssilääkkeelläkin olisi vastaavia sivuvaikutuksia?

    Äänestä

  • Vips vips kirjoitti:

    Oma kokemukseni ei liity ihan aloittajan juttuun, mutta tekee mieli kertoa vertailun vuoksi.
    Itse olin seksin jälkeen ihan oudossa heikkouden tilassa melkein koko seuraavan päivän. Tuolloin käytin kolesterolilääke Lipitoria, en muita lääkkeitä. Kauan lääkkeen lopetuksen jälkeenkin heikkous pyrki esille. Toipuminen sitten tapahtui ajan päästä.
    Päättelyluontoinen selitys asialle on, että k-lääke vei elimistön ubikinonivarastot vähiin (Tunnettu tosiasia vaikka lääkäri ei maininnut tästä). Ubikinonihan liittyy keskeisenä energia-aineenvaihduntaan. Onko varmaa ettei potenssilääkkeelläkin olisi vastaavia sivuvaikutuksia?

    Sitten ubikinoni lisä poistaisi oireet. Ubikinonia löytyy kaupoista.

    http://www.google.fi/search?hl=fi&q=Ubikinoni&btnG=Hae&meta=lr=lang_fi

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


CIAGRA kirjoitti:

Moikka,

Onko kenelläkään muulla vastaavia sivuoireita kuin minulle tulee joka kerta sekä Viagrasta ja Cialiksesta (ihan laillista apteeksista haettua).
Kyse ei ole normaalista punoituksesta tai hienoisesta päänsärystä.

En ole ainakaan mistään lukenut, että aineen sivuvaikutuksena tulisi melko voimakasta yleistä väsymystä (ei nyt kuitenkaan vehkeessä). Jos päivällä on ottanut napin, niin viimeistään illalla on ihan kanttu vei ja pakko mennä nukkumaan. Kokeilukertoja ja näitä jokakertaisia reaktioita on niin monta, että nämä asiat liittyvät varmasti yhteen minulla.

Eli onko joku huomannut vastaavaa?

-Ensin hosu sitten väsy, 51v

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu