Opel on synonyymi epäluotettavuudelle ja vioille. Aiheesta on syntynyt kaskuja, vitsejä, aiheelle omistautuneita nettisivuja ja jopa lauluja. Kysy lapselta mikä on epäluotettavin auto ja se sanoo "no se helevetin ooppeli".
Tämä maine on ja pysyy ikuisesti Ooppelin yllä.
Legendaarisen epäluotettava
8
1781
Vastaukset
- kapuhetta
eipä yleistetä jos oma ooppeli on jäänyt huoltamatta. aloita opiskelu auton huoltokirjasta. onko naisesi/miehesi kanssa sama juttu? pari vekkulia pyörinyt 0,5 milj. km arvosanalla 9 .
- Nimetön
Jose Ignazio Lopez romutti Opelin komponettien laadun. Ketkä nyt muistavat historiaa kai jo lähemmäs 20 - vuoden taakse.
- Kilpailutettin alihankkijat = laatu romahti.
- Laadun romahdettua ostajat kaikkosivat
- Ostajien kaikottua jouduttiin ns. nettohinnoitteluun
- Nettohinnoittelu ei toiminut ja oli pakko todeta laadun ja hinnan olevan pielessä.
- Nyt on ollut ainoa jäljelle jäänyt vaihtoehto yrittää nostaa romahtanutta laatua ja mainetta ylöspäin. - kehno......
Veljelläni on -07 Astra 1,6 wagon ja tehnyt kaksi kertaa temput: ei starttaa, ei! Kun sitten auton antaa olla jokusen aikaa paikallaan ja koettaa uudelleen, niin lähtee käyntiin. Arvatkaapa tekeekö tuskanhien otsalle? Uusi6 tkm ajettu auto ja ei lähde kerralla käyntiin! On käyttänyt takuukorjaaamolla vaan ei löydy testerilläkään vikaa.
- Pillulärvi
Haista vittu nimimerkki kehno....! Kyllästyttää nämä provoilut. Veljelläsi on taatusti joku vitun 60-luvun taunus...
- Astrix
07- sport Astrassa sama vika, vaihtoivat huollossa simmin (tähän asti olen kuvitellut että simmejä on vain puhelimessa). Ei ole sen jälkeen temppuillut.
- Kokemusta on!
Omistin aikoinaan yhden Opelin ja voin vahvistaa, että tuo yksilö ainakin oli niin syvältä, kuin auto vain voi olla.
Onneksi Opel taitaa olla viime vuosina kuitenkin kiinnittänyt huomiota kestävyyteen ja laatuun. - ja kauppa käy
Eikä pääse nimi unohtumaan ! Kyllä mulle Opel kelpaa, varsinkin käytettynä !
- jooooooo
Olen omistanut noin 20 autoa ja useita erimerkkejä. Kaikissa autoissa on ollut vikoja. Japskeihin sai vaihtaa iskareita ja ajettavuus oli rattikelkan luokkaa. Italialaiset aiheuttivat päänvaivaa sähkövikojen muodossa. Ranskalaiset ovat loistavia ajettevia ja matkustusmakvuus on hyvä, mutta kaikenlaiset pikkuviat vaivasivat ja 405 pösön kuuluista taka-akseli. Saksalaisissa on omat tyyppivikansa. Tällä hetkellä menneen vectralla ja kilsoja on tullut 40tkm, pikkuvikoja on ollut , mitä sit.
Loppujen lopuksi eniten oli vikoja vuonna -88 corollassa, seisoi vuoden aikan 2kk korjaamolla, ajo-ominaisuuksista ei ollut tietoakaan. Silloinen perheen kakkos auto vuoden -79 golffi oli parempi ajettavat. Luotettavin ja vähävikasin oli ford escort TD ajoin melkein 350tkm itse.
Kaikissa autoissa on vikoja minä en ole nähnyt sellaista kulkinetta vielä jossa ei olisi vikoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754537Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1063781Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423473Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1201050
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.131963- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837