Legendaarisen epäluotettava

kulkuväline, ei auto

Opel on synonyymi epäluotettavuudelle ja vioille. Aiheesta on syntynyt kaskuja, vitsejä, aiheelle omistautuneita nettisivuja ja jopa lauluja. Kysy lapselta mikä on epäluotettavin auto ja se sanoo "no se helevetin ooppeli".

Tämä maine on ja pysyy ikuisesti Ooppelin yllä.

8

1781

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kapuhetta

      eipä yleistetä jos oma ooppeli on jäänyt huoltamatta. aloita opiskelu auton huoltokirjasta. onko naisesi/miehesi kanssa sama juttu? pari vekkulia pyörinyt 0,5 milj. km arvosanalla 9 .

    • Nimetön

      Jose Ignazio Lopez romutti Opelin komponettien laadun. Ketkä nyt muistavat historiaa kai jo lähemmäs 20 - vuoden taakse.

      - Kilpailutettin alihankkijat = laatu romahti.
      - Laadun romahdettua ostajat kaikkosivat
      - Ostajien kaikottua jouduttiin ns. nettohinnoitteluun
      - Nettohinnoittelu ei toiminut ja oli pakko todeta laadun ja hinnan olevan pielessä.
      - Nyt on ollut ainoa jäljelle jäänyt vaihtoehto yrittää nostaa romahtanutta laatua ja mainetta ylöspäin.

    • kehno......

      Veljelläni on -07 Astra 1,6 wagon ja tehnyt kaksi kertaa temput: ei starttaa, ei! Kun sitten auton antaa olla jokusen aikaa paikallaan ja koettaa uudelleen, niin lähtee käyntiin. Arvatkaapa tekeekö tuskanhien otsalle? Uusi6 tkm ajettu auto ja ei lähde kerralla käyntiin! On käyttänyt takuukorjaaamolla vaan ei löydy testerilläkään vikaa.

      • Pillulärvi

        Haista vittu nimimerkki kehno....! Kyllästyttää nämä provoilut. Veljelläsi on taatusti joku vitun 60-luvun taunus...


      • Astrix

        07- sport Astrassa sama vika, vaihtoivat huollossa simmin (tähän asti olen kuvitellut että simmejä on vain puhelimessa). Ei ole sen jälkeen temppuillut.


    • Kokemusta on!

      Omistin aikoinaan yhden Opelin ja voin vahvistaa, että tuo yksilö ainakin oli niin syvältä, kuin auto vain voi olla.

      Onneksi Opel taitaa olla viime vuosina kuitenkin kiinnittänyt huomiota kestävyyteen ja laatuun.

    • ja kauppa käy

      Eikä pääse nimi unohtumaan ! Kyllä mulle Opel kelpaa, varsinkin käytettynä !

    • jooooooo

      Olen omistanut noin 20 autoa ja useita erimerkkejä. Kaikissa autoissa on ollut vikoja. Japskeihin sai vaihtaa iskareita ja ajettavuus oli rattikelkan luokkaa. Italialaiset aiheuttivat päänvaivaa sähkövikojen muodossa. Ranskalaiset ovat loistavia ajettevia ja matkustusmakvuus on hyvä, mutta kaikenlaiset pikkuviat vaivasivat ja 405 pösön kuuluista taka-akseli. Saksalaisissa on omat tyyppivikansa. Tällä hetkellä menneen vectralla ja kilsoja on tullut 40tkm, pikkuvikoja on ollut , mitä sit.

      Loppujen lopuksi eniten oli vikoja vuonna -88 corollassa, seisoi vuoden aikan 2kk korjaamolla, ajo-ominaisuuksista ei ollut tietoakaan. Silloinen perheen kakkos auto vuoden -79 golffi oli parempi ajettavat. Luotettavin ja vähävikasin oli ford escort TD ajoin melkein 350tkm itse.

      Kaikissa autoissa on vikoja minä en ole nähnyt sellaista kulkinetta vielä jossa ei olisi vikoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4537
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      106
      3781
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3473
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      120
      1050
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      131
      963
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe