Onko mitään konstia saada ubuntun salasanaa auki!
Mulla on nimittäin wintoosa ja ubuntu rinnakkain ja nyt kun pitkästä aikaa meinasin mennä ubuntun puolelle niin en millään perhanalla muistanutkaan enää salasanaa :(
Onko mitään konstia tai muuta millä sen sais auki? Pystynkö edes mitenkään poistaan koko ubuntua, kun en sillä oikeastaan mitään edes tee?
Ubuntun salasana hukassa??!!
1
380
Vastaukset
- TRRY
Helppoa tapaa selvittää unohtunut salasanasi ei ole. Sen sijaan unohtuneen salasanan korvaaminen uudella on Ubuntun ja kaikkien muidenkin tuntemieni distribuutioiden perusasennuksen jäljiltä varsin helppoa.
Laita Ubuntun Live-CD koneeseesi ja boottaa. Kun Ubuntu on käynnistynyt, etsi työpöydältä levyosio, joka sisältää etc-nimisen alihakemiston. Avaa tuosta alihakemistosta shadow-tiedosto muokattavaksi. Etsi tiedostosta rivi, joka alkaa käyttäjätunnuksellasi (tässä esimerkissä "kiiras"), ja korvaa seuraavien kaksoispisteiden välissä oleva entisen salasanasi tiiviste merkkijonolla 42PgT.dKHweGE. Esimerkiksi rivi
kiiras:$1$hdljhqUq$lY2KX7a69gTi3a/Qiy5IC0:13740:0:99999:7:::
muuttuisi riviksi
kiiras:42PgT.dKHweGE.:13740:0:99999:7:::
Lopuksi tallenna tiedosto, käynnistä kone uudelleen kovalevyltä, kirjaudu tunnuksellasi sisään ja anna salasanaksi "foobar". Pääset taas Ubuntuusi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1542505Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61764
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648