Voiko portsari evätä pääsyni ravintolaan/baariin ihan vain sillä perusteella, että hän ei tunnista minua henkkareiden kuvasta?
Olen juuri täyttänyt 18 ja mieleni tekisi käydä ottamassa muutama paikallisessa baarissa, mutta portsarit eivät päästä minua sisään koska eivät usko, että olen henkkareiden omistaja. Pakko myöntää, että minua ei siitä kuvasta enää tunnista. Kyseinen kuva on otettu kun olin 13.
Onko portsarilla oikeus estää pääsyni tällä perusteella? Vai voinko jotenkin todistaa, että kyseiset paperit oikeasti ovat minun?
Ei kai auta kuin hommata itselle uudet paperit?
Olen juuri täyttänyt 18 ja mieleni tekisi käydä ottamassa muutama paikallisessa baarissa, mutta portsarit eivät päästä minua sisään koska eivät usko, että olen henkkareiden omistaja. Pakko myöntää, että minua ei siitä kuvasta enää tunnista. Kyseinen kuva on otettu kun olin 13.
Onko portsarilla oikeus estää pääsyni tällä perusteella? Vai voinko jotenkin todistaa, että kyseiset paperit oikeasti ovat minun?
Ei kai auta kuin hommata itselle uudet paperit?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Suomessahan on sellainen laki, että jos jollakin on johonkin oikeus määrätyn iän saavutettuaan, vaikka viinakaupassa, tai baarissa, niin hänen on se ikänsä todistettava, ei portsarin tai viinakaupan myyjän.
Hanki seuraavaksi kerraksi sellainen henkkari, mistä sinut pystytään varmuudella tunnistamaan.
Tottakai portsari voi estää tuolla syyllä, muutenhan kuka tahansa voisi lainata henkkareita ja mennä sisään. Miksi et hae uusia henkkareita.
Eli pistettävä uudet henkkarihakemukset poliisiasemalle sisään. Mutta se maksaa ym.
Lähinnä tässä hain sitä, että onko jotain keinoa jolla pystyisin todistamaan ko.henkkareiden olevan minun. Ilmeisesti tälläistä keinoa ei ole.
Kiitos näistä vastauksista.
Ei kyllä missään lue minkälainen kuva pitää kortissa olla.hakiessa uutta kuvan laatu pitää olla selvä eikös hyväksityt kortit ole kuvallinen henk.kortti,ajokortti ja passi joku noista pitäisi olla millä todistaa ikänsä aika vaikeeta on periaatteessa estää pääsyä ravintolaan kokeile toista baaria miten käy tai käy kysymässä laitokselta miten ko.pitäs toimia
Henkkareiden tulee olla sellainen, että siitä tunnistaa.
Jos kuva on vanha ja siitä ei tunnista, niin miten sillä henkilöllisyytesi todistat??
Aika maalaisjärjellä ajateltavissa oleva asia!
Näytä joku toinen kuvallinen kortti samalla aikaa esim.opiskelijakortti, pankkikortti. Tai ota vaikka passi mukaan, eiköhän se poke usko.
...ihan vit..sti! Enemmän maksaa se sun ravintolailtasi, kuin henkilökortin hankkiminen. Ei kukaan sinua ajokorttia käskenyt ajamaan, vai??? Kortti on sitäpaitsi voimassa pidemmän ajan, sitä ei siis tarvitse hankkia, jokaiselle ravintolakäynnille uudelleen, voi tsiisus...
Miksi muuten aikuiset ihmiset ovat niin hölmöjä, etteivät kanna papereitaan mukana (vaikka passia ellei muuta omista), kun käyvät ravintoloissa? Pääsääntöisesti voidaankin olettaa, että paperittomat eivät täytä sisäänpääsylle asetettua ikärajaa, jolloin ei siis pääse sisään vaikka mussuttaisi kuinka! Paperit, kun on kysytty ne pitää esittää (poket eivät ala huopaamaan asiassa) tai se on tylysti soronoo. Pitäähän kortilla maksaessaankin, välillä todistaa henkilöllisyytensä. Tämä ei muuten ole sidoksissa mihinkään summaan vaan se on täysin myyjän/kaupan päätettävissä, vaikka ostaisit pkt:n purukumia. Ostosummat ovat vain suosituksia, kiitos.
Niin ja suurimpien kaupunkien baareissa saat vilauttaa papereitas suurinpiirtein aina kun maksat kortilla, joten kunnon tunnistettavat kuvat papereihin niin se helpottaa kaikkien työtä ja sinun iltaasi.. kunhan ensin pääset sisään :)