Käyköhän joskus niin että protun suosio ohittaa rippikoulun? Protuhan on vapaamielisempi kuin rippikoulu, kun protussa ei levitetä uskontoa, vaan "katsellaan maailmaa tieteen valossa" siis järkevällä tavalla uskontoon verrattuna. Suurin osa nuorista on kuitenkin rippileireillä vain hauskuuden eikä uskonnon takia.
Protusta tulee suositumpi!
3
1011
Vastaukset
- gugugjdk
Ennustelisin että jos protun suosio kasvaa niin voi olla että suosio vaikka puolittuu jotenkin... tuumasin tälläistä
- eräs appari
Protun toiminta ei kuitenkaan voi laajentua loputtomiin pelkän vapaaehtoistoiminnan voimin ja jos tätä muutetaan, protun idea vesittyy täysin. Protu tulee vastaisuudessakin pysymään suhteellisen pienenä, sillä ohjaajia ei yksinkertaisesti riitä kunnolla edes tällä hetkellä.
- AlexV
Noin tiedoksi, Protussa ei "katsella maailmaa tieteen valossa". Ei se noin ole sitoutunut missään nimessä, kukaan ohjaaja ei tule korjaamaan "tieteenvastaisia" mielipiteitä. Ihmisen valossa, voisi korkeintaan sanoa.
Ei lähellekään laajene niin suureksi, Protu pitäisi vesittää suhteellisen täydellisesti ja toimintakulttuurin muuttua. 2000 leiriläistä vuosittain on omasta mielestäni aika lähellä ehdotonta maksimia, ja tuokin on mahdollista vain jos aktiivitoiminnassa mukanaolevien määrä kasvaa samaa tahtia. Lisäksi pitäisi olla esim. oma leirikeskus, jotta pystyttäisiin pitämään tarpeeksi leirejä (nykyäänkin niitä keskuksia ei ole mitenkään liian helppo löytää) ja varsinkin keväällä ohjaajakoulutuksia.
Avustukset rahoittavat aika paljon järjestön toiminnasta, ja niitä tuskin tuon enempää jatkossakaan saadaan (ainakaan radikaalisti enemmän), mikä olisi tottakai aika olennaista. Tosin jotain uusia mahdollisuuksia saattaisia avautua, jos esimerkiksi paikallisryhmät paisuisivat, ja ylipäätään ihmismäärän lisääntymisestä.
Mutta mutta... jo tuo noin 70 leiriä ja vajaa 1000 leiriläistä on aika vaikeaa pyörittää.
Tämä kaikki viiden vuoden kokemuksella protutoiminnasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2252970Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1842606Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1101227Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1351154- 701088
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait2901060Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831055Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka3521034Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a21965Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22808