useasta valokuvasta yksi valokuva

huuma77

En tiedä laitanko kysymystä oikealle palstalle mutta haluaisin tehdä lapsen kiitoskorttiin sellaisen kuva, jossa on esim. 4 eri kuvaa. Ifin kiitoskortteihin saa laitettua vain yhden kuvan, joten miten saisin tehtyä useasta kuvasta yhden? Koneella on open office ohjelmat ja jotakin kameran ohjelmia. Kiitokset, jos joku osaa auttaa!

4

756

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • monet.

      >...open office ohjelmat ja jotakin kameran ohjelmia.

      Onko kameran ohjelmissa mitään kuvankäsittelyyn liittyvää, esim Gimp, jolla tuo olisi helpoimmin tehtävissä ihan copy/pastella?

      Toinen tapa on vaikkapa OpenOfficen writer jolla tehdään uusi tekstiasikirja, menuvalikosta Lisää->Kuva->Tiedostosta niin monta kuin tarvitaan.

      Kuvia voi pienennellä niistä vihreistä pikkulaatikoista jotka ilmestyy siihen lisää-komennon jälkeen tai jälkeenpäin vain klikkaamalla kuvaa. Kuvan sivusuhteet pysyy pienennettäessä samoina kun pitää shift/vaihto-näppäintä pohjassa muokkauksen aikana.

      Kuvaa voi siirrellä silloin kun hiiren kursori näkyy sellaisena neljänä nuolena (yksi joka suuntaan).

      • Parempi konsti

        Käytä mieluummin Openoffice Drawta.
        Siinä voi kohteen vaikka mitoittaa 1/100 millin tarkkuudella.
        Liitä kuvat piirustusarkille ja järjestele siinä.
        Kuvia voi asetelle limittäinkin.
        Kun kuvat on asemoitu niin merkkaa kaikki ja valitse File/export-tiedosto.jpg. Kohteesta tulee yksi kuva.

        Jos haluat, voit tehdä vaikka koko kortin valmiiksi itse teksteineen päivineen ja sitten lähettää kopioitavaksi tai printata itse.


      • monet.
        Parempi konsti kirjoitti:

        Käytä mieluummin Openoffice Drawta.
        Siinä voi kohteen vaikka mitoittaa 1/100 millin tarkkuudella.
        Liitä kuvat piirustusarkille ja järjestele siinä.
        Kuvia voi asetelle limittäinkin.
        Kun kuvat on asemoitu niin merkkaa kaikki ja valitse File/export-tiedosto.jpg. Kohteesta tulee yksi kuva.

        Jos haluat, voit tehdä vaikka koko kortin valmiiksi itse teksteineen päivineen ja sitten lähettää kopioitavaksi tai printata itse.

        Ei ole tarkoitus sotia OpenOfficen mainioiden sovellusten paremmuudesta mutta millä tavalla Draw on tässä parempi? Mainitsin Writerin vain ehkä tutuimpana esimerkkinä kun jotenkin sain sellaisen käsityksen että kysyjän atk-osaaminen ei ole ammattilaisten tasoa jos tällaista kyselee.

        Yhtälailla Writerilla voi kuvia asetella limittäin, laittaa ne osittain läpinäkyviksi, jne ja asemointitarkkuus riittää takuulla onnittelukorttiin.


    • huuma77

      kiitos hyvistä neuvoista, kortista tuli oikein hieno!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      233
      3971
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2297
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1439
    5. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    6. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      919
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      910
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      787
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      746
    Aihe