Lasiset kaiteet eivät kuulu parvekkeelle turvalisuussyistä. Kuinka moni vielä putoaa kun aikaa kuluu? Yhellä sun toisella parvekkeella on lasiset kaiteet nykyisin. Parvekeremonttien yhteydessä asennetaan entisen puurakenteisten rakennelman tilalle laisplexit?
Mikä mättää?
Mikä mättää?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kaiteet ei kyllä takuulla ole lasisia. Kaiteen alla oleva levy sen sijaan voi ollakkin jonkin sortin vahvistettua lasia. Ja se lasi kyllä kestää jos nyt ei ihan norsu mene siihen koko painollaan juoksemaan.
saivarrella.
Kyllä kaide on mahdollista tehdä lasista ilman yläjohdettakin.
Siinä olet oikeassa, että lasitus kestää, kun kestävyys on määräysten mukaan oikein mitoitettu
Kaiderakenteitten pettäminen ei olekaan johtunut siitä, että ne on tehty lasista, levystä ym. ym. vaan muista syistä.
Minunkin puolestani lasikaiteelliset parvekkeet joutaisivat pannaan.
Rakennukset ovat mielestäni siedettävän näköisiä niin kauan, kun asunnoissa ei asuta. Mut annas olla, kun jokainen sisustaa parvekkeensa oman makunsa mukaan (niin kuin ilman muuta pitää sallia) sipulisoppa ja kaaos on valmis. Tästä syystä arkkitehtuurijulkaisuissa näkeekin "lasitaloista" pääsääntöisesti sellaisia julkisivukuvia, jotka on otettu ennen asukkaitten sisäänmuuttoa.