Lääkärin palkasta

Niin, eli paljonko lääkärit tienaavat?
Tiiän kyllä että ainakin enemmän kuin 2000e, mutta olisko tarkempaa summaa?
10989
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Lääkärien palkat kuntasektorilla ovat noin 3000-8000e/kk, riippuen onko kyseessä erikoistuva lääkäri vai ylilääkäri.

Yksityissektorilla ansiot voivat olla huomattavasi suuremmat.

Äänestä

Sopivasti eli niinkuin duunarit töissä 1600€ ja johtajat 4000€.Lääkärit 2200€(pari vuotta sitten kaveri sai tuota palkkaa sairaalassa päivätyö ei lisiä oli juuri valmistunut)- mitä nyt lienee hoitaja 2000-4000€/kk eli hoitajat on suorittavaa tasoa eli massaa niinkuin muutkin ns. työntekijät vaan paremmin palkattuja.Miksi siis pitäisi hoitajien palkkaa nostaa ? ei mitään perustetta !

Äänestä
  • Kun hyväpalkkaisiltahan vähennetään Suomessa lähes puolet veroja, niin paljonko lääkärin palkka on verojen kanssa?
    Jos lääkäri tienaa esim. 6000e, onko se n. 3000e? :O

    Äänestä

Lekurin peruspalkka on vähän yli 2000 euroa. Siihenhän sitä hoitajienkin palkkaa pitää verrata, kun kerta haluavat, ei keskiansioihin :)

Äänestä
  • näin juuri. lisät eivät ole palkkaa, vaan korvausta, ja niitä ei pidä huomioida tuloina.

    lääkärin peruspalkka on meillä 2300 e/kk, hoitajilla noin 1800. Eli eipä juuri kannata lääkäriksi kouluttautua, muutama satanen lisää palkkaa pitkästä ja erittäin vaativasta koulutuksesta.

    Äänestä

Säännöllisen työajan (n. 38h / vko, päivätyössä eli n. 8-16,paitsi perjantaina 8-14 esim.) ansiot vuodelta 2006 terveyskeskulääkärillä 4800 eur/kk ja siihen sitten päivystyskorvaukset päälle eli ehkä keskimäärin n. 2000eur/kk, mutta ne ovatkin jo sitten ylitöistä. Eli kokonaispalkka keskimäärin n. 6.800 eur/kk nuorella tk-lääkärillä valmistumisen jälkeen. Yleislääketieteen erikoislääkärillä eli kokeneemmalla tk-lääkärillä, jolla erikoislääkärin oikeudet säännöllisen työajan keskimääräinen ansio v. 2006 oli 5457 eur ja siihen siis sitten päivystykset ylitöinä päälle.

Nämä siis kunnalla töissä olevilla lääkäreillä. Ns. ostopalvelulääkäreillä, eli keikkalääkäreillä palkka säännölliseltä työajalta vaihtelee huomattavasti samaten päivystyskorvaukset. PAlkka on sitä parempi mitä syrjäisempi paikka on. Esim. jossakin Kymenlaaksossa tai Lappeenrannan lähellä etelä-karjalassa voi peruspalkka olla n. 8.000eur/kk keikkalääkärillä ja siihen sitten päivystyksistä esim. 50-55 eur/tunti päälle. Eli ihan kohtalaisiin ansioihin pääsee ostopalvelulääkärinä vähän syrjemmässä. Tosin nämä korvaukset sisältävät lomarahan ja lomakorvauksen jo sitten, laskutus menee niin, niin on yksinkertaisempaa. Eli lomat on maksettu sitten rahana jo etukäteen mikä pitää ottaa huomioon lomaillessa, eli käyttelee maksettuja lomakorvausrahoja loma-ajan "palkkana" itselleen, kun uutta palkkaa ei loma-ajalta tulekaan tilille.

Äänestä
  • Jos sä oot tk-lääkäri, niin mä oon arkkiatri.

    :)

    Äänestä

  • Suunnilleen tuota tienaan minäkin tk:ssa.

    Äänestä

  • minäpä kirjoitti:

    Jos sä oot tk-lääkäri, niin mä oon arkkiatri.

    :)

    Oletko kateellinen? Edellinen vastaus oli hyvä
    ja totuudenmukainen!

    Äänestä

  • No, aika hyvä tuokin, mutta muutenkin noihin ansioihin pääsee. Ilman loppututkintoja "raahattu" työelämään siistiin toimistotyöhön 8 h/pv, sopivasti matkustelua kotimaassa ja ulkomailla, taksi tuo ja hakee kotiovelta, pari kertaa vuodessa viikon pari kestäviä huippukonferensseja rapakon takana. Peruspalkka 6000 eur/kk muut saavutetut edut, joita käytetään yhdessä perheen kanssa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

Niin, eli paljonko lääkärit tienaavat?
Tiiän kyllä että ainakin enemmän kuin 2000e, mutta olisko tarkempaa summaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu