Mikähän ilmiö?

outoja kuvajaisia

En tiedä kuuluuko tämä tälle palstalle tai onko tässä yleensäkään mitään "ihmeellistä".

Eilen illalla odotellessani sängyssä unen tuloa silmät kiinni, näin todella selkeän "näyn" edessäni. Se oli vain joku talo - valkoinen ja ehkä kaksikerroksinen. Olin ihan hereillä ja yritin etsiä kuvasta jotain tuttua. En kylläkään löytänyt, ja kun pinnistelin niin näkymä katosi. Se oli NIIN selkeä kuvajainen, että ihmetytti!! Talon ympäristö ja kaikki puut jne. Hassua oli se, että valaistus oli jotenkin outo, ei "luonnon valo".

Aiemmin tänä kesänä lepäilin automatkalla ja koitin saada unta taas. Tällöin näin paljon eri ihmisten kasvoja; tuttujen, kuolleiden...

Ja yksi vähän erilainen kokemus oli viime viikonloppuna: veneillessä näin saaren, joka on ollut unissani ainakin muutamaan otteeseen (ensimmäistä kertaa liikuin niillä vesillä, joten en ole voinut nähdä saarta ennen).

Ovatko nämä jotain heijastumia alitajunnasta vai mitä?

4

1004

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uutta

      Tätä tapahtuu kun rentoudut.
      Voit kokeilla rentouttamalla koko ruumiisi.
      Mulla vie 10-20 min.kun alkaatulla "maisemia".

    • psyyke.

      Hypnagogisia hallusinaatioita.
      Eli siis nukahtamisen yhteydessä nähtyjä kuvia verkkokalvolla.

    • myöhemmin

      Itselläni oli valvetilakuvajainen viime syksynä istuessani tietokoneella. Siinä näin hetken ajan kuvajaisen paikasta, tietynlaisesta pienestä myymälästä, jossa hyllyjen välistä tuli ystävällisesti hymyilevä intialaisen näköinen nuorimies, joka tervehtii. Sama tilanne tapahtui puolentoista kuukauden päästä Lontoossa. Olin niin äimänä siinä tilanteessa, että piti luikahtaa hyllyjen väliin rauhottumaan. Matkan aikana oli muitakin dejavu kokemuksia, myös tapaamallani ystävällä.

      Välillä hirvitti, koska ajattelin, että ne olisivat jollain lailla merkittäviä (viimeisiä) hetkiäni. Mutta ne olivat ihan tavallisia arkipäiväisiä juttuja, joihin ei sitten liittynyt mitää dramatiikkaa.

      Kyseessä voi olla joku kytkös rinnakkaistodellisuuksiin tai muulla tavoin aika-paikka jatkumon illuusion särkymisestä johtuvaa orastavaa selvännäköä.

      Olisiko kenelläkään lukuvinkkejä?

      • Tot Tar Ihmeel

        Vale....muistoja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      239
      4190
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      114
      2649
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2402
    4. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1446
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1446
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1179
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1097
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      973
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      956
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      931
    Aihe