joudutaan luultavasti poistamaan myös toinen munasarja, niin olisin kysynyt kun muutenkin pelottaa kaikki riskit ja tulevat oireet, että jonkun uuden tutkimuksen mukaan naisella joilta on poistettu toinen munasaraja alle 38 vuotiaana on muistaakseni 260 % suurentunut riski sairastua dementiaan ja alle 45 vuotiailta joilta on poistettu 70% riski. Oletteko kuulleet tästä? Vai pelkäänkö nyt turhaan? Olen nimittäin 37 vuotias. Lääkärit eivät ole kertoneet mitään odotettavissa olevista oireista (vaihdevuodet ym.) Miten muut joilta on poistettu kohtu ja munasarja(t), oletteko huolissanne? Tuo dementian riski liittyy vissiin jotenkin estrogeenin määrän vähenemiseen, itse en haluaisi mitään hormonihoitoja, onkohan mitään luontaislääkettä joka vastaisi estrogeeniä?
kohdunpoistoon
menossa
3394
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
enpä ole kuullut enkä edes välitä. Elä tässä ja nyt. Kohtu on poistettu 37 v, 2,5 vuotta sitten enkä ole katunut sekuntiakaan. Samalla lähti osa toisesta munasarjasta.
Kasvatan koiria. Jokunen on steriloitu nuorena. Koirilla sterilointi tarkoittaa, että kaikki poistetaan. Eipä nuo koirat ole dementisoituneet; nisäkkäitä me ollaan molemmat; ihmiset ja koirat.
Taidat olla hieman(?) hysteerinen. Onko sulle kohdunpoisto ihan oikeasti tarpeelinen? Jos ei, älä poistata, jos noin hirvittää.
valitettavasti, terveydellisistä syistä. Taidan kuitenkin sanoa ennen leikkausta että yrittävät säästää ainakin osan toisesta munasarjasta. En valitettavasti osaa olla levollinen kyseessä on kuitenkin iso asia, mutta toisaalta niin on terveyskin....
Miksi et halua aloittaa korvaavaa hormonihoitoa? Mielestäni se olisi aiheellista, jos suurin osa munasarjoistakin poistetaan. Aika epätodennäköistä on, että hormonihoidosta mitään haittaakaan on. Kannattaa siis kokeilla.
En ole kyllä koskaan työssäni kuullut mitään vastaavaa kohonneen dementian riskistä, vaikka useita hysterektomiapotilaita olenkin hoitanut. Suosittelen kyllä kysymään asiasta gyneltä.