Moi,
Törmäsin tuossa juuri europörssin mainokseen jossa mainostivat leveää tasoituskauhaa - http://www.alfa-kauha.fi/tasoituskauha.htm .
Nyt kysyisin, että onkos kenelläkään kokemuksia kyseisestä 285cm leveestä kauhasta 20-25t koneessa?
Törmäsin tuossa juuri europörssin mainokseen jossa mainostivat leveää tasoituskauhaa - http://www.alfa-kauha.fi/tasoituskauha.htm .
Nyt kysyisin, että onkos kenelläkään kokemuksia kyseisestä 285cm leveestä kauhasta 20-25t koneessa?
Vastaukset 7
Vanhimmat
tasotuskauha, se tosin tehty ei niin järeästä tavarasta kuin tuo, meillä lähinnä mullanlevittelyyn, kerkeä sillä on irtotavaraa levitellä, tuo alfakauha näyttäs aika järeätekoselta
Oletko ostamassa kyseistä kauhaa luiskakauhan lisäksi. Käsittääkseni se on nimenomaan tarkoitettu keveisiin hommiin ja niihin varmasti soveltuukin hyvin. Kannattaa siis ottaa huomioon, että normaali luiska on hyvä yleiskauha jolla voi tehdä lähes kaikkea. Mutta tämä alfa on taas ns. erikoiskauha. En siis tarkoita, että olisi mitenkään huono ostos, varmasti löytyy käyttöä.
Ei todellakaan korvaa luiskakauhaa, mutta murskeen ja mullan levitykseen ihan ehdoton jos suuria alueita levitettävänä.
Toi Alfa kauha näytti kuvassa kyllä aika raskaalta kauhan muotoilulla suuri merkitys noissa hommissa, täytyis päästä kokeilee Alfaa.
Tuollaisella leveällä kauhalla ei paljon kannata repimään alkaa joutuu puomi ja roto aika kovalle, itte en ainakaan leveää kauhaa enää pois antais!
305 cm leveä ja 95cm korkea kauha maa-ainesten levitykseen ja siirtoon.On sen verran vankkaa tekoa että kestää kovempaakin kohtelua.Aivan verraton
kampe esim. pintamaiden kuorimisessa.Koppelo (21tn)vain ihmettelee joskus,että mikä siellä puomin päässä painaa.
Ihmeellisen mallinen tuo alfa kauha,mielestäni kauhan perän on hyvä olla teräväkulmainen ulkopuolelta niin kauha toimii silloin myös höylänä ,ottaa maata kauhaan painoksi, laittaa takakulman maahan ja lähtee ajamaan niin tuleepa tasaista
Juu, olen samaa meiltä. Eli jonkinmoinen pykälä siellä pitäisi olla.
Onko muuten millään muulla firmalla valmistuksessa tuollaisia leveempiä kauhoja kun en ole törmännyt?
meillä on ollut tuo alfakauha jo vuoden ja itselläni
on pelkkää hyvää sanottavana. kauha on hankkinut hintansa jo moneen kertaan olemme täyttäneet ojia. tehneet talojen pihoja ja voisin sanoa että joka paikassa se pesee luiskakauhamme, tuntuu oikein onnettomalta laittaa luiskakauha puominpäähän.
en ole tarvinnut kynttä takana koska meillä on encon joka koneessa.
tuntuvat kestävän huomattavasti pidempään kulumatta kun aiemmat meillä olleet kauhat.
Tasoituskauhaan olemme olleet tyytyväisiä. Tosi nopea työskennellä tuon leveyden takia. Kun on kerran tuohon kauhaan tottunut, niin ei sitä kyllä pois vaihda.