Magian harjoittaminen ja käyttö

kysymyksiä

Tiedustelenpa palstalaisilta, miten harjoitatte magiaa? Millaisiin tarkoituksiin käytätte?

Oletan toki, että saan asiallisia vastauksia. ASIALLISIA. Capisce?

19

4077

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bitchwitch

      jos saanen kysyä?

      No, capito!

    • Runolilja

      Uhraan neitsyitä kaukaisten tähtien demoneille ja vaellan kylmillä vuorilla kuin hullu!

      • oikein sitten

        vaeltaa siellä kylmillä vuorilla?

        "vaellan kylmillä vuorilla kuin hullu! "

        Onko hullun vaeltaminen sitten miten eroavaista "antihullun" vaellukseen?


      • She R. Lokki
        oikein sitten kirjoitti:

        vaeltaa siellä kylmillä vuorilla?

        "vaellan kylmillä vuorilla kuin hullu! "

        Onko hullun vaeltaminen sitten miten eroavaista "antihullun" vaellukseen?

        Antihullu ei lähtisi lainkaan kylmille vuorille käppäilemään. Jäisi kotiin takkatulen ääreen!


      • Antihullu nippa nappa
        She R. Lokki kirjoitti:

        Antihullu ei lähtisi lainkaan kylmille vuorille käppäilemään. Jäisi kotiin takkatulen ääreen!

        *Antihullu tietää ettei siellä kylmillä vuorilla mitään naisia ole, varsinkaan neitsyitä. Ja tuskin monikaan nainen lähtisi sinne kylmille vuorille.

        Mielummin minäkin olisin taljana takan edustalla, kun ahteri jäässä kiinni vuorilla.


    • astris

      Positiiviset ajatukset synnyttävät positiivista värähtelyä, ja negatiiviset negatiivista.

      Sitä saa mitä tilaa.

      Mikrokosmos on yhtä kuin makrokosmos.
      Kaikki on yhteydessä kaikkeen.

      Magia on tuon ykseyden ymmärtämistä.

      • keskustelun aloittaja

        saatiin sieltä sentään yksi asiallinenkin vastaus. ja ihan mielenkiinnosta utelen, enkä suinkaan pelkkää avuttomuuttani - en siis ole onneton noidantekele, joka yrittää loitsujen avulla saada IHQn miehen rakastumaan tai tililleen enemmän rahaa.

        Eijei. Olen vain kiinnostunut maailmasta.


    • Rev

      Hyvä kysymys! Ja siihen asiallinen vastaus, ilman muuta.

      Minua on ihan lapsesta alkaen kiinnostanut kaikki outo, yliluonnollinen ja mystinen. Vuosien saatossa olen sen hyväksynyt ja alkanut ymmärtää minkä vuoksi näin on. Ja todennut, että tunne on opastanut minua.

      Ikuiset kysymykset ja niihin vastausten löytäminen... Onko muita maailmankaikkeuksia? Kuka ja mikä minä olen? Onko vapaata tahtoa? Onko sieluja? Mitkä ovat tietoisuuden mahdollisuudet? Voinko elää ikuisesti? Onko myyteissä totuutta? Mitä oudot unet tarkoittavat? Miksi joskus poistumme ruumiistamme? Mihin on kohtuullista uskoa? Mitä on aistiminen? Perimmäinen totuus kaikesta? Valaistuminen? Miksi ihminen tuhoaa maapallon ekosysteemiä? Mikä oikeastaan on Faustilainen sopimus? Onko meille olemassa hyvä tie, vai onko se tulossa päätökseensä?

      Miksi emme koskaan voi varmuudella tietää, mitä toinen tarkoittaa? Miksi emme voi edes tietää täsmälleen mitä itse tarkoitamme, kun sanomme jotakin? Mitä on oleminen?

      Kaikkiin kysymyksiin näyttää olevan yksi vastaus: Jos tahdot ymmärtää jonkin asian, sinun täytyy OLLA se asia, sisäistää se, muuttua samaksi kuin se on. Ei ihminen rakastu. Hetken aikaa hän ON rakkaus. Se on possessiotila. Muuten emme voisi koskaan todella rakastaa. Tämä on hyvä esimerkki. Silti oleminenkin on valehtelua. Minä en ole ihminen. Minä vain olen, niinkuin kaikki muukin. Mikä kaikki onkaan valhetta, toisin kuin luullaan?

      Magian harjoittaminen on maagisen maailmankuvan löytämistä henkilökohtaisen oivalluksen kautta, joka on saavutettavissa työllä. Se on tajunnan laajentamista, kykyä vaihtaa perspektiiviä ja katsoa asioita toisista näkökulmista. Mystikko voi myös luopua hetkeksi silmistään, korvistaan ja kaikista muistakin aisteistaan ja OLLA koko maailmankaikkeus, ymmärtää kaikkeuden luonteen.

      Käytännön magia? Kukin taaplaa tyylillään. Rituaali tarkoittaa eri asiaa kaikille ihmisille, koska kaikki ovat erilaisia. Jokainen elää hieman eri mausteilla sumennetussa todellisuudessa. Magian harjoittaminen on mikä tahansa riitti joka nostaa maailmaksi kutsumamme esiripun silmiemme edestä.

      Lavataikurikin tietää, että kulissien takana tapahtuu salattuja asioita, joiden tuloksena on magian illuusio. Minusta tämä pätee elämään ja meihin jokaiseen. Me olemme kaikki maagikoita, jotka joka hetki teemme tämän normitodellisuuden itsellemme ja toisillemme todelliseksi ja pidämme sen vakaana. Tämä on ihmeellinen asia. Niin vakaa, ja silti niin hauras maailma!

      Magia on työtä, joka herkistää hermojärjestelmän ja avaa uusia mahdollisuuksia, kenties jopa kuolemattomuuden. Ikivanhat alkemistien unelmat ovat todellisuutta tässä ja nyt.

      G.I. Gurdjieff määritteli neljä erilaista työtä. Ensimmäinen on fyysinen työ ja sitä harjoittaa fakiiri. Toinen on sydämen työ ja sitä harjoittaa munkki. Kolmas on älyn työ ja sitä harjoittaa filosofi. Jokainen ihminen luonteeltaan keskittyy johonkin näistä kolmesta. Mutta neljäs työ yhdistää kaikki nuo kolme yhdeksi työksi, ja sitä kutsutaan "ovelan ihmisen tieksi" tai "neljänneksi tieksi". Sitä työtä tekevä ihminen on löytänyt sisäisen harmonian, joka mahdollistaa tehokkaamman työn, yhtä aikaa kaikilla kolmella linjalla.

      Minulle käytännön magia ilmenee elämässäni erilaisina "harrastuksina". Itämaiset kamppailulajit, meditaatio, laulu, soitto ja tanssi, myötätunnon viljeleminen, puutarhanhoito, rituaalit, seksuaalisuus. Näiden jokaisen kautta avautuu laajempi maailma sille, joka tahtoo avata silmänsä sille ja antaa myös järkyttää itseään toisinaan, eikä ainoastaan kaipaa lohdutusta.

      Ennen kaikkia uskontoja oli vain shamaaneja, jotka harjoittivat magiaa. Ja magia oli heille juuri sitä, joka edelleen on jokaisen uskonnon sydän. Jonka kadottaessaan uskonnot menettävät sydämensä politiikalle.

      • Qad

        Aika usein kommenttiesi lukeminen herättää tarpeen sanoa jotain, melkeinpä mitä tahansa, jotta nyökytteliminen ei jäisi vain äänettömäksi josta kukaan ei saa tietää mitään. Ja hetkeksi tulee taas vakuuttaneeksi itsensäkin siitä että todellakin on se Jokin jonka vuoksi kannattaa yrittää, vaikka yrittäessäänkin on hullu. Mutta asiaan!

        >Mystikko voi myös luopua hetkeksi silmistään, korvistaan ja kaikista muistakin aisteistaan ja OLLA koko maailmankaikkeus, ymmärtää kaikkeuden luonteen.

        Voiko kukaan olla mystikko omasta valinnastaan, omasta halustaan... Vai tapahtuuko - ainakin alkuperäinen - luopuminen yhtäkkiä yllättäen kuin salama kirkkaalta taivaalta ilman että sitä odotti, toivoi, halusi, vaati? Omalta osaltani vastaus on kai sekä kyllä että varsinkin ei, koska löysin intohimoni jo lapsena (Henki, ei tosin ihan noin simppelisti määriteltynä silloin), mutta toisaalta nuorena aikuisena sain mystisen kokemuksen joka varsinaisesti iski talonrakennuspalikat yhteen.

        Sitten se on rakoillut ja huojunut tuulessa ja meinannut hajota; hometta nurkissa, ruoste raiskaa saranat jne. mutta aina välillä muistuu kulmakivi mieleen.

        Paljon aivan tavallisen ja arkisen elämän kokemukset joko kaatavat tai rakentavat sen mukaan mikä sattuu olemaan se taustafiilis sillä hetkellä. Sairaus voi masentaa niin että usko menee, tai se voi pakottaa myöntämään että en minä mistään mitään tiedä, enkä millekään oikein mitään mahda, mutta tiedän mikä on tärkeää. Kun astuu bussista itku kurkussa terveyskeskuksen nurkalle ja päässä alkaa soida DON'T GIVE UP ja vastaan tulee tuikituntematon mummo esitellen onnellisena kesäkukkiaan, niin mitä siinä voi muuta kuin huokaista että yritetään nyt vielä...


      • Obyvatel

      • Obyvatel

        Syyskuussa 2007 aloitettiin avoimet keskustelutilaisuukset, joissa käsitellään kysymystä, mitä sisäinen kehitys tarkoittaa ja kuinka sellaista on mahdollista lähestyä. Tilaisuudet ovat avoimia kaikille kiinnostuneille ja niihin voi osallistua ilman mitään erityisiä taustatietoja. Lähdemme liikkeelle erilaisista perinteistä ja näkökulmista, G.I. Gurdjieffin ideat mukaanlukien. Ensimmäiset tapaamiset olivat tiistaina 4. ja 11. syyskuuta 2007 Rikhardinkadun kirjastossa, Helsingissä.

        Seuraavat tapaamiset järjestetään edelleenkin tiistaisin: 23. ja 30. lokakuuta sekä 6. ja 13. marraskuuta 2007, kello 17:00-18:00. Kokoontumispaikkana on edelleenkin Rikhardinkadun kirjasto, Rikhardinkatu 3, Helsinki.

        Edellämainitut neljä tapaamista ovat jatkoa syyskuun kokouksiin ja ne vievät päätökseen alkuperäisen perustutkimuksemme sisäisen kehittymisen mahdollisuuksista.

        Lisätietoja myös: http://www.gurdjieff.fi


    • cyberanimus

      käyttää magiaa ovat yksinkertaistuneet vuosien varrella ja nykyään tarvitsen sitä vain harvoin sekä valikoidusti.

      Alkuaikojen innostus "krääsään" ja riitteihin sekä "voiman" hallittuun kontrolointiin on muuntautunut nykyiseksi tiedoksi ja kokemukseksi hyvinkin pienin resurssein käytettäväksi "työkaluksi", jota lähinnä tarvitsen silloin, kun tavanomaiset ei-maagiset kikat ja toimet eivät enää riitä.
      Useimmat varmaan kokisivat riisutun magiankäyttöni ei-mystisenä ja harvoin edes tajuavat minun mitään maagista tekevän, sillä en tarvitse "liirumlaarum"-loitsuja tai mahtavaa tarvike-arsenaalia päästäkseni tavoitteeseeni. Joskus kylläkin otan muita auttaessani mukaan joitain "vempaimia" ihan vain heidän mielenrauhaansa helpottamaan, jotta eivät tuntisi sitten itseään ihan pettyneiksi.

      Jos puhutaan sitten siitä mihin tarvitsen magiaa nykyisin hyvinkin arkisessa ja tavanomaisessa elämässäni, on valitettava tosiasia se, että vaikka itse en ole enää "aktiivinen" magianharjoittaja niin se ei estä "niitä muita" olemasta aktiivisia minua päin. Tästä syystä joudunkin välillä tilanteisiin, jolloin joudun tekemisiin erilaisten tahojen ja asioiden kanssa ja käyttämään henkistä "voimaani" niiden tilanteiden ratkaisemiseksi.

    • Fantasiaa

      Rev ja cyberanimus: Eikö sitten olekkaan ollenkaan mahdollista harjoittaa "fantasia" magiaa? (esim. luonnonelementtien hallintaa yms.)

      • Gehmeta

        "Fantasiamagia" on hyvin kaukana länsimaisesta magiasta. Harrypotterit ovat lähinnä satunnaisten pseudoskeptisten irvailijoiden tai larppaajien mielessä.


    • Anonyymi

      Oon 27 v. nainen ja kiinnostunut kaikista noituuteen johtavista jutuista. Suoraan sanoen nämä kiihottavat seksuaalisesti!! Oikeesti en haluaisi satuttaa ketään, mutta jos liittyy näihin juttuihin.....

    • Ei ole muuta magiaa kuin mustaa magiaa. Mitä nopeammin ymmärrät tämän merkityksen, sitä nopeammin saavutat korkeimman lakipisteen.

    • Anonyymi

      HaluIsin harjoittaa magiaa mutta en tiedä miten, tarvitsisin apua.

    • Anonyymi

      Kaikki Magia on saatanasta. Menkää lähimmälle Rauhanyhdistykselle ja tehkää parannus ja uskokaa synnit anteeksi Jeesuksen nimessä ja veressä niin kaikki vaivat katoavat pääsette kunnian taivaaseen ainoa oikea usko on Rauhanyhdistyksellä muut hengellisyys on saatananpalvontaa Magia vie uskojansa suoraan helvettiin. Jumala on ankara ja vanhurskas hän vihaa syntisiä ja tuomitsee jokaisen väärähenkisten ikuisesti helvettiin

      • Anonyymi

        Ei tarvitse madella ja anella Jeesukselta anteeksi.
        Riittää kun lopettaa tuon hölmöilyn. Ei mitään järkeä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      256
      8728
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      296
      5974
    3. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      176
      1935
    4. Vihjeitä kaivatusta

      Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)
      Ikävä
      76
      1820
    5. Niin pettynyt

      Olen suhun ja siihen ettet koskaan kohdannut reilusti
      Ikävä
      190
      1392
    6. Rakas mussukka

      anna joku merkki itsestäsi. Pyydän.
      Ikävä
      78
      1344
    7. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1237
    8. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      62
      1233
    9. Martina Jeopardyssa

      Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy
      Kotimaiset julkkisjuorut
      219
      1063
    10. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1061
    Aihe