Elikkä niin kuin voi arvaillakin, niin digi tv on kuin tietokone, kuvanlaatu on kyllä huippuluokkaa mutta välillä jää jumiin niin kuin nämä tietokoneet. Toivottavasti ei vaan niitä viruksia ole kohta töllössä vai onko jo??..
Digi tv on kuin tietokone
Hyvää ja huonoa niin kuin aina
12735
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
"välillä jää jumiin niin kuin nämä tietokoneet."
lol taidat olla varsinainen ammattilainen, teeppä kuule juoppo niin että otat tietokoneen ja television kainaloon ja heität ne roskiin.
No niin siellähän se varsinainen ihmelapsi on. Sano nyt että ikinä ei oo kone tiltannu kun olen niin hyvä käyttäjä.
windows kayttöjärjestelmän jos saa pysymään vakaana niin on ihme.
olis ihan kiva jos ei olis koko ajan ongelmaa.
boksien ohjelmistoissa saattaa olla samoja ongelmia, mitä' nyt on lukenu.
ittellä ei o digi boksia.
Ihmettelen joskus että minkälaisia digibokseja ja Windowseja porukalla on kun ne eivät toimi. Ainakin minulla Windows on toiminut erittäin hyvin (koskien Win2000:ta ja XP:tä; Vistaan en ole ehtinyt päivittää). Ja vakaastikin.
Ja eiköhän noissa digilootissa ole omat systeeminsä, vain siihen yhteen asiaan tehdyt. Niistä saa aina vakaampia ja toimivampia, koska niillä ei pidä tehdä miljoonaa ja yhtä asiaa vaan juuri yhtä. Siksi ei taida pahemmin olla niitä windowsmaisia ongelmiakaan bokseissa.
Ja siis, ei ole mikään pakko päivittää boksia, jos siinä oleva ohjelmisto toimii. Ellei päivitys tuo mukanaan jotain ratkaisevaa uutta.
No, toiset ei kai vain pärjää tekniikan kanssa. Tavallaan ihailen sellaisia ihmisiä, koska hekin säilyvät elossa ilman välttämättömiä taitoja. Tuntuu vain uskomattomalta että tekstiviestin lähetys kännylläkin on monen mielestä "vaikeaa".
linux olisi hyvä käyttöjärjestelmä jos sitä osaisi käyttää ja windows olisi hyvä käyttöjärjestelmä jos siinä olisi linuxin vakaus ja tietoturva ominaisuudet.
windowsin kanssa on jos jonkinlaista ongelmaa ja jos sitä ei päivitä niin sitten on pulassa. reikiä täynnä koko windows.
ostin tietokoneen. ei toiminut kovin hyvin. laitoin linuxin windowsin tilalle. nyt toimii hyvin.
mutta miten sama homma tehdään boksilla joka ei toimi hyvin?
onneksi nykyinen boksi toimii.
"onneksi nykyinen boksi toimii."
Herää jo siitä unesta!!
Taidat olla raha mies, jos tuolleen ostelet. Eli ostin sitä ja tätä ei toiminut, ostin uutta nyt toimii hauskaa.
on noista bokseista kieltämättä oppirahat maksettu. onneksi ne itselle kelpaamattomat boksit on saanut myytyä esim. huuto.netissä. tietenkin siinä tappiota on tullut joka kerta.
saatan olla noiden boksien suhteen vähän liiankin vaativa, mutta nyt on humaxin cx-fox ja siinä ei kyllä vian vikaa ole.
toisaalta onneksi tietokonepuolella tuli halvemmaksi. paremman käyttiksen vaihto oli ilmaista!
Osta Maximum 8000, se pyörii Linuxilla.
kaksi viikkoa päällä yhtä menoa, digiboxi pitää käynnistää uudestaan monta kertaa illassa. Olisikin kuin tietokone, niin elämä olisi paljon helpompaa.
itse en sammuta koskaan boksia, eli se on yötkin päällä. ja tuo boksi vie vieläpä saman verran virtaa päällä, kuin "valmiustilassa".
boksissa "ominaisuus" että digitaalinen ääni jatkaa ulostumistaan valmiustilassakin, eli kai valmiustila lyö vain scart-lähdöt pimeäksi..
kerran on puolen vuoden aikana boksi jämähtänyt niin että on joutunut virtajohtoa tuulettamaan.