Nyt kun ei liene enää syytä pohtia lähtevätkö asuntojen hinnat laskuun, on mielestäni korkea aika arvioida kuinka paljon hinnat tulevat laskemaan ja millä aikataululla.
Oma valistunut arvioni on, että hinnat laskevat pääkaupunkiseudulla 20 - 40 % kahden vuoden sisällä. Huonoimmissa remonttikohteissa laskua voi olla jopa 50 %. Näillä laskuilla saavutetaan taso, joka kestää kohtuullisen kovankin taantuman.
Oma valistunut arvioni on, että hinnat laskevat pääkaupunkiseudulla 20 - 40 % kahden vuoden sisällä. Huonoimmissa remonttikohteissa laskua voi olla jopa 50 %. Näillä laskuilla saavutetaan taso, joka kestää kohtuullisen kovankin taantuman.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Asuntojen hinnat parin vuoden sisällä nousevat noin 10%.
Vuodessa tulee lähtemään noin 10%. Tämä toistuu vuosittain, kunnes päästään 40% tätä tasoa alempiin hintoihin.
Tämän vuoden loppuun mennessä n. 15%, parin vuoden ajanjaksolla 30-40%.
että keynes asuu vuokralla-asunnossa.
optimistinen veikkaukseni
2007 - 5% laskua (uudistuotanto -10%)
2008 - 10% laskua
2009 - 7% laskua
2 1/2 vuoden kokonaispudotus 22%
> 2007 - 5% laskua (uudistuotanto -10%)
> 2008 - 10% laskua
> 2009 - 7% laskua
>
> 2 1/2 vuoden kokonaispudotus 22%
Prosenttilaskua:
Lähtötilanne 100.
2007 -5 % -> 95,0
2008 -10 % -> 95,0 * 0,90 = 85,5
2009 -7 % -> 85,5 * 0,93 = 79,515
eli kokonaispudotus on 20,485 % eikä 22 %.
lapsus... mukava että joku tarkistaa
Kyllä ensi vuonna on ihmisillä hätä kädessä ja muutakin ihmeteltävää kuin laskevat asuntojen hinnat. Ruoka kallistuu ja rahat eivät tahdo riittää mihinkään. Maanjäristyksiä, myrskyjä, tulvia ja terrorismia ( ensimmäistä ja viimeisintä ei Suomessa tosin ) riittää lähes jokaiselle viikolle. Meriveden pinnan nopeat heilahtelut tekevät joistain "unelmatalo rannalla" kohteista vähemmän unelmaisen kun kellareista pumpataan vettä kuutiotolkulla.
Mutta arvioni on, että tämän vuoden huippuluvuista, kesäkuusta ensi vuoden kesäkuuhun, hinnat ovat tulleet alas huonommilla alueilla yli 30% ja Hesassa (+ muu Suomi paremmat alueet) 25%.
Yli 500.000 euron asunnoissa pudotus voi olla 40% alueesta riippumatta.
UGH olen puhunut!
vuokrakuoriainen, joka pelkää aina pahinta. Siksi et tule ikinä omistamaan asuntoa/taloa. Sillon kun talous on nousussa, asunnot ovat mielestäsi liian kalliita ja laman iskiessä pelkäät työpaikkasi puolesta, etkä uskalla ottaa edes pientä asuntolainaa. No, parempi onni ensi elämässä. Ehkä synnyt silloin hiukan rohkeampana.
sanomani, että kai olet tajunnut, että joku kopioi tämänkin räpellyksen koneellensa ja postaa sen ensi vuonna tänne koko kansan naureskeltavaksi.
Tosin minua nauratti tuo maanjäristyksen, myrskyjen, tulvien ja terrorismin pelko jo nyt :D
Joo, en jaksa lukea.. enkä kerkeä.. juuri menossa pumppaamaan vettä kellarista ettei arvo laske
varsinkin näin syksyisin suomen syysmyrskyt tekee hallaa asunnonarvon nousulle. :)
Niin mutt onneksi vuokra-asunnot on rakennetu niin että niihin ei vesi pääse
Tähän on pakko vastata. Jos lintuinfluenssa muuttu ihmisestä ihmiseen leviäväksi pandemiaksi, niin asunnoista yli 60 % tyhjenee luonnollista tietä. Sillon on halpaa kaikkialla ja hymyt hyytyneitä. Ja tämä uhkakuva on TOSI.
Oletko koskaan tullut ajatelleeksi että tämä ns. kupla on juurikin pääkaupunkiseudun ja suurimpien kasvukeskusten ongelma. Muuttotappioalueilla asuntojen hinnat seuraavat rakennuskustannuksia ja yleistä hintakehitystä.
...löytää jälleen kerran kotinsa kiinteästä omaisuudesta.
Jos asuntoni arvo kerran noussut viidessä vuodessa 125 % niin kestää sen pudotaki...
jotkut tarvikkeet (sähkökaapel. ja viemäri), jopa 40-50 parin viime vuoden aikana.
tolkuton nousu joka vuosi eikä loppua näy, hinnat lisätään aina asuntoon ja uusi autokin pitää saada, niin hinnat nousee vielä reilusti kunnes pakka leviää täysin: lama iskee koron yli tuplaksi ja puolet työpaikat katoaa, alkoholi on kallista niin ei ole enää varaa juoda itseään hengiltä. vankilat täyttyy, kansanedustajat ajaa vain omia etujaan ja ovat ainoat jotkat selviävät johtajien ohella.