Mielenkiintoista juttua aurinkokuntamme elämästä ja sen planeettojen vuotovaikutuksesta toisiinsa ja parista muustaki (kaukausemmasta) jutusta.. Kannattaa ihmees käydä kattoos (juuri sinun)jos haluaa laajentaa omaa näkemystään tästä meidän "lähiöstä".. Sanoisin että pähkinänkuoree mahtuu paljon asiaa. :)
http://www.indumultystik.org/Galactic-Management-GM/GM-LGP-home/TAEHDET.htm
http://www.indumultystik.org/Galactic-Management-GM/GM-LGP-home/TAEHDET.htm
Vastaukset 14
Vanhimmat
Niin että onko tämä taas sen iänkaikkisen ja iänikuisen Galaktisen liiton höpönpöpöä... En jaksa edes mennä tsekkaamaan.
Käy lukemassa edes vähän.
Tosi mielenkiintoista.
Kyllä jutussa mainitaan Galaktinen Liitto koska se on todellakin olemassa.Totuus ei pala tulessakaan.
En ole vielä lukenut kokonaan, mutta luin niistä galaktisen federaation jäsenistä ja aion lukea myöhemmin kokonaan.
Tosi mielenkiintoinen juttu. En ole ennen nähnyt netissä noin kattavaa tekstiä juuri tuosta aiheesta. Kiitos kun pistit linkin tänne=)
Toivottavasti muutkin jaksavat lukea.
LUKEKAA!!!=)=)
..kestä! :) kieltämättä joo tosi kattavaa tekstiä. Selventi tosi paljon asioita ja anto uutta tietoa.
Siellä on paljon sellaista mistä en ole vielä noin yksityiskohtaisesti ikinä lukenut.
Kiitän vielä uudestaan.=)
Eipä kestätän vielä uuestaa :), mutta eiköhän suurin kiitos kuulu kuiteki sille joka ton sivun on saannu aikaa. luulisin..
On todella mielenkiintoista tekstiä,ja vahvistaa vain aikaisempia käsityksiäni maailmankaikkeudesta.SUOSITTELEN!
Jutussa viitataan tähtien=aurinkojen pinnalla olevaan ilmakehään, ja niillä eläviin olioihin. Tällaisia ei tietenkään ole, vaan tähdet kuten oma aurinkommekin on fuusioreaktori, jossa ei todellakaan mikään voi elää. Tähteä kiertävät planeetat ovat tietty asia erikseen, mutta monessa tapauksessa viitattiin nimenomaan tähdellä eläviin.
Toinen valtava ajatusvirhe ovat tähtikuviot, puhutaan Orionista ym. Tähtikuvioiden tähdet eivät useimmiten ole oikeasti lähelläkään toisiaan, vaan satojen tai tuhansien tai vaikka satojentuhansien valovuosien päässä toisistaan, ne vain sattuvat näkymään maahan samasta suunnasta. Toisaalta päin kaikkeutta katsottaessa kuviot olisivat luonnollisesti täysin erilaisia!
Kukaan ei tiedä onko siellä elämää jossain, eikä sitä, vaikka heitä olisi hyvinkin muinoin maassa vieraillut. Toki tämä on epätodennäköistä, sillä matkat ovat valtavia, ja suurin mahdollinen nopeushan on valonnopeus, joten matkoihin menisi aikaa mielettömiä määriä.
käväses tuol neljännes tai viidennes ulottuvuudes ni katellaa sit uudestaa..
Miten niin tähtien pinnalla ei voisi olla elämää? Taidat ajatella vähän rajoittuneesti.
...ja minä olen vakavissani...
..suurin mahdollinen nopeus olisi valonnopeus.Siitähän se vasta kiihdytys alkaa!
ensinmäinen viesti missä oli järkee.... tämä taistelu tuulimyllyjä vastaan on puuduttavaa... mutta yritetään... :)
Auringossa on elämää. Sitä en voi sulle todistaa, mutta niin se on.
>>>Toinen valtava ajatusvirhe ovat tähtikuviot, puhutaan Orionista ym. Tähtikuvioiden tähdet eivät useimmiten ole oikeasti lähelläkään toisiaan, vaan satojen tai tuhansien tai vaikka satojentuhansien valovuosien päässä toisistaan, ne vain sattuvat näkymään maahan samasta suunnasta. Toisaalta päin kaikkeutta katsottaessa kuviot olisivat luonnollisesti täysin erilaisia!