Olisko kellään hyvää veikkausta tai peräti omakohtaista kokemusta mikä on vialla seuraavat oireet omaavassa Narinassa?
Oireet:
- Lähtee käyntiin ajoittain huonosti (kuin ryyppy ei toimis)
- Tyhjäkäynti kylmänä melko pienellä mutta lämmetessään ok
- Kylmänä paikoillaan kierroksia nostaessa kuulostaa kuin putki olis tukossa (päällisin puolin OK)
- Lämpimänä käynnistys pitkä (kuin olisi saanut liikaa ainetta)
- Keskivaiheen kierroksilla TODELLA tukkonen, isommilla kierroksilla (kun kierrokset ensin saa nousemaan) normaali, suorastaan "ampuu" eteenpäin kun kierrokset nousee tietyn rajan yli
- rajua nykimistä ns ruuhka-ajossa (hitaita nopeuksia yms)
Mitähän noita havaintoja vielä muita oli, no lisään niitä kun tulee mieleen. Joo, auto on vanha ja arvo on enää ainoastaan käyttöarvoa mutta uuttakaan bensarohmua ei raaskis ostaa ku tarvii niin vähän.
Siihen vaihdettiin viime syksynä joku alipainekytkin tms, kaasarin kupeeseen kun päästöt oli päin peetä. No oli tosin senkin jälkeen jolloin säätöä, säätöä ja säätöä että päästöt saatiin kuntoon. Tuon jälkeen muuttui laiskemmaksi mutta nämä ongelmat eivät alkaneet heti, eli en tiedä onko yhteyttä.
Kun en autoista juuri mitään tiedä niin kaikki kirjoittamani on ns. perstuntumaa ja saa vapaasti nauraa tai ainakin hymyillä toisesta suupielestä. Kiitos kuitenkin jos jaksoit lukea sepustukseni ja suurkiitos jos osaat auttavasti vastata.
Carina II käyntiongelmat
8
3820
Vastaukset
- ....
toimiiko automaattiryyppy? jos käynnistät kylmän moottorin, kierrosten pitäisi asettua 2 000 tuntumaan ja laskea tyhjäkäynnille moottorin lämmettyä.
entä käynnistyykö kylmänä paremmin jos painat kaasupolkimen kerran pohjaan ja päästät ylös, ennen starttia? ja annat sille pienen pintakaasun käynnistäessäsi lämpimänä?- To Cari
Ilman mitään kikkailuita kierrokset jäävät kylmänä startatessa todella alas, ei meinaa käydä ilman tyhjäkäyntiä.
Pitää noi kikat koittaa kun ehtii. - To Cari aka vanha uskollinen
To Cari kirjoitti:
Ilman mitään kikkailuita kierrokset jäävät kylmänä startatessa todella alas, ei meinaa käydä ilman tyhjäkäyntiä.
Pitää noi kikat koittaa kun ehtii."entä käynnistyykö kylmänä paremmin jos painat kaasupolkimen kerran pohjaan ja päästät ylös, ennen starttia? ja annat sille pienen pintakaasun käynnistäessäsi lämpimänä?"
Molemmat keinot tuntuivat auttavan aivan käynnistyksen jälkeisessä elämässä, mutta ainakaan tuo kylmäkäynnistyskeino ei kovin pitkälle auttanut. Toisin sanoen, ekassa risteyksessä melkein sammu.
Ja apuja, vinkkejä etc kaivataan tuohon tukkoisuuteen!
- Vanha uskollinen
Kellään ei ilmeisesti ole enää tietoa vanhoista sotaratsuista?
- mutta,,
kannattaa nyt vielä katsoa sytytystulppien kunto (kärkiväli, kuluneisuus) ja sytytysjohtimien kiinnitys.
pakoputken vuodot voit helposti tarkastaa auto tyhjäkäynnillä ja laitat rätin pakoputken päähän ja katsot samalla auton alle mistä kaasut tulevat. pidä rättiä maksimissaan 5 sekuntia kerrallaan tukkeena.
jos ei mikään näistä auta vaikea muuta enää keksiä kuin kaasarin vieminen huoltoon. voi olla ehkä ryyppy vialla, seokset pilalla tai sytytyksen ajoitus pielessä..vaikea tietää näkemättä autoa.
tuolta voit vielä itse koittaa etsiä vikoja:
http://www.kolumbus.fi/bjorn.corander/autoviat.htm
- sanon...
käyntihäiriöt johtuu tulpanjohdoista,siis vaihappa ne.uskomatonta miten auto toimi välillä kunnolla toisinaan 3:mella pytyllä,alitehosena niinkuin ontui tyhjäkäynti nykii pätkii ym..
- Kokemuksella
Omassani oli samallaiset viat.vanha autonikkari sano et vika on sytytyspuolassa,tuntu vähä hölmöltä,mut se oli totisinta totta.Motonetista n.20eur.Ei nykimistä ja kiihtyy hienosti.
- Vanha uskollinen
Kirjoitetaanpa nyt tähän vielä jos vaikka joku jotain tiedosta hyötyisi.
Viaksi ilmeni siis pieleen vinksahtanut sytytys. No vika korjattiin ja luulin kaiken olevan hyvin kunnes eräänä iltana se sammahti risteykseen rullatessani. Käyntiin ei lähtenyt enää millään. Lopulta (toivottavasti, ettei enää tule yllätyksiä) syynä oli katkennu jakopäänhihna. Tämä oli ilmeisesti aiheuttanut aiemmatkin ongelmat.
Lisäksi voin kertoa kyseisen mallin omistaville ilouutisen että tuossa ei todennäköisesti mene mitään muuta rikki. Näin ainakin mulla ja näin sanoivat muutamat asentajatkin. Moottori siis 4A-F vai mikä nyt olikaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1281488- 371401
- 671215
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa541149- 69994
Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi254954Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei193934- 73911
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää16830Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106818