Lentoyhtiö Finncomm Airlines lopettaa rettilennot Lappeenrantaan syyskuun alussa. Syynä reitin lopettamiseen on matkustajamäärien väheneminen ja yhtiötä vaivaava lentäjäpula.
http://www.lennalomalle.com/content/view/135/1/
http://www.lennalomalle.com/content/view/135/1/
Vastaukset 14
Vanhimmat
kuihtuva syrjäseutu jää pikkuhiljaa ilman lentoyhteyksiä. kukaan ei jää kaipaamaan.
itä- ja pohjois suomesta. säästyy samalla sähköäkin, eikä tarvita uttaa ydinvoimalaa.
Firmassamme alkoi alkuvuodesta tiukka säästökuuri. Lappeenrannan porukatkin sai tyytyä päivittäisen edes-takaisin lentämisen sijasta käyttämään videoneuvottelua. Oikein kultakorttilaisille ;-)
Finncomm kyllä sahaa omaa oksaansa tehokkaasti. Markkinoivat 39 € lentoja, mutta esimerkiksi Savonlinnan ja Helsingin välillä näitä lippuja ei taida enää olla tarjolla olleenkaan, vaan seuraavaa hintaluokka on 70€. Ja yhtiön omilla nettisivuilla kirjoitettaan, että tämän hintaiset lentoliput eivät ole mitään kamppanjahintoja, vaan normaalihinnoittelua.
Tällä tavalla ne vähäisetkin lentomatkustajat ottavat junan lennon sijasta ja reitti kuihtuu ja sitten lopetetaan vetoamalla vähentyneisiin matkustajamääriin. Juuri kun ihmiset ovat pikkuhiljaa oivaltamassa, että lentolippu voi olla halvempi tai saman hintainen kuin junalippu.
Itse en juokse 1 € hintaisten lentolippujen perässä, mutta harhaanjohtava markkinointi saa tuomioni. Lisäksi Savonlinnalla ja Finncommilla on sopimus, minkä pohjalta kaupunki ostaa lentoyhtiöltä lentolippuja tietyn määrän joka kuukausi ja osa jää käyttämättä, asia on hyvin tietossa julkisuudessa. Onkohan tämän takia sitten ne loppuvuoden 39€ hintaiset lentoliput hävinneet markkinoilta kokonaan?
Tai sitten voisit vain opetella käyttämään tietokonetta...
Kyllä noita 39 € lippuja löytyy vaikka kuinka ja paljon, kun vaan katsoo ajassa hieman eteenpäin!!
Terveisin,
Finncommin harras käyttäjä Savonlinnasta
Juu nyt niitä taas löytyy. Kesän aikana olen usein kyllä katsonut eri aikoina ja eri ajankohtia, eikä ollut yhtään lentoa 39€ näiden kahden kaupungin välillä. Nyt on niitä saatavilla, pääasiassa maanataisin ja tiistaisin, muille kolmelle viikonpäivälle ei.
Katso esim marraskuun puolesta välistä joulukuun loppuun, montako lentolippua löytyy 39€:lla?
Ja jos tosiaan lennät vakituiseen tätä väliä, tiedät hyvin ettei niitä lentoja yleensäkään myydä kovin täyteen, joten kyse ei ole siitä, että ne halvimmat lentoliput olisi jo ostettu.
Että sillai
Noh...
Kesällä oli oopperat ja Tollo varmaan ymmärtää, että silloin koneet täyttyvät vaikka myisi mitä hintaa. Halvimpien hintojen myyntiä ei missään nimessä lentoyhtiön kannata päästää villiksi ja vapaaksi, koska jotkut maksavat lipuistaan kiltisti sen 200 €. Mietipäs montako 39 -lippua tarvii myydä, että saa yhden 200 €-lippulaisen paikattua. Hintoja on siis silloin auki, kun on oletettavaa, että 200 €-lippulaiset eivät niitä tarvitse.
Usein yhtiöt eivät myöskään myy halvimpia lippuja pitkälle tulevaisuuteen, koska näitä lippuja ostavat yleensä ovat varmoja matkasuunnitelmistaan ja ovat valmiita maksamaan enemmän. Vertaappas miten alan ykkönen Ryanair asian hoitaa...
Tätä kutsutaan reverue managementiksi, joka on oma tieteenalansa. Finncomm on varmasti hoitanut tämän osuuden tyylillä, koska myy runsaasti 39 €-lippuja, mutta silti on tehnyt aina voittoa.
Kannattamattomat reitit vaan kannattaa lopettaa, siitä tästä on kyse, eikä hinnoittelusta.
Terv,
Matkailualan ammattilainen Savonlinnasta (Tollotin)
Kopioin eri keskustelusta. Se on vinkki mihin käyttöön kenttä kenties kelpaisi.
>>
Muutama vuosi sitten Lappeenrannan kentästä olisi voinut tulla aika merkittävä. Silloin Ryanair harkitsi erään "strategisen" kentän perustamista ja sen sijoittamista juuri Lappeenrantaan. "Pietarin portti" - konsepti perustui siihen, että Venäjä ei kuulu lentoalan "Open Skies" sopimukseen ja sen myötä monen lentoyhtiön pääsy Venäjän markkinoille ei ainakaan toistaiseksi ollut mahdollinen tai on sille asetettu merkittäviä rajoituksia. Lappeenrannan kenttä on kuitenkin koko EU:n alueella lähimpänä Venäjän rajaa ja erityisesti lähellä Pietarin kaupunkia, joka on hyvin puoleensavetävä turisteille ja jossa asuu lähes 5 miljoonaa ihmistä. Yhä useampi venäläinenkin pystyy lähtemään Eurooppaan kunhan saisi lentoliput sopivaan hintaan. Olisi ollut mahdollista käyttää Lappenrantaa matkustjien vaihtoasemana matkalla Pietarin ja koko Euroopan välillä. Ryanair ryhtyisi turisteja tuomaan lentoteitse Lappeenrantaan ja loput 200 km sieltä eteenpäin Sankt Petersburgiin hoidettaisiin busseilla paikallisten yrittäjien voimin.
Valitettavasti kiinnostusta ei löytynyt, mm. ei ole osattu tarjota sopivia ehtoja halpalentoyhtiölle. Onko taloudellisesti kannattavampaa pitää yllä kenttää, jonne ei enää lennä kukaan eikä mitään?
Pietarista on jo vaikka kuinka paljon suoria
halpalentoja ja tulossa lisää todella paljon.
Tässä nykyisiä reittejä:
http://www.whichbudget.com/fi/cheapflights.php?from=LED
Joten miksi lähtisivät kauas Lappeenrantaan?
Hyvä vitsi! Pietarista jopa ns. halpalentoyhtiöiden hinnat eivät ole halpoja! Esim. Germanwingsin menopaluuhinta Pietari - Berliini - Pietari (marraskuun lopussa, hyvissä ajoin siis) on tällä helkellä 370.91 USD - torstai meno, viikon päästä paluu. Halpalento? Ei mielestäni. Iso-Britanniaan ei edes siihen hintaan lentoja löydy.
Miksiköhän Tampereella halpisterminaalin edessä seisoo vaikka kuinka paljon venäläisautoja? Ja miksi lähes kaikki venäläiset tuttuni kertovat kokemuksista halpalennoista Tampereelta?
Koska Pietarista ei ole aitoja halpalentoja. Se ei ole mahdollista siksikään, koska lentoasema perii törkeitä hintoja lentoyhtiöiltä ja ne kulut kyllä maksatetaan matkustajilla.
Eikä Lappeenranta muutoinkaan ole kaukana Pietarista. Sinnehän tulee syksyn aikana chartereita, joiden matkustajat viedään bussilla Pietariin. Tämä siksi, että Pulkovon kapasiteetti on täynnä.
Siis vewnäläiset ajaa Pietarista Tampereelle
päästäkseen "halvalle lennolle"
Ja paljon enemmän heitä matkustaisi Lappeenrantaan, joka on lähempänä, jonne voitaisiin järjestää säännölliset bussikuljetukset, jne., jne. Historia opettaa, että eniten rikastuvat jonkun matkan varrella olevat kaupungit. Joskus näin kävi rautatiesolmuna toimivien kaupunkien kohdalla, Lappeenrannalla on jotakin parempaa: oma lentokenttä ja sijainti lähellä Venäjän rajaa. Ja kaiken lisäksi itse Lappeenrantakin on turisteille kiinnostava paikka - Saimaan rannalla...
Saisi lopettaa koko Finncommin, niin epäluotettavaa yhtiön operointi on. Kyseisen Lappeenrannan lentoja on ollut peruutettuna vähän väliä ja jos satutaan lentämään niin koukitaan milloin Savonlinnan tai jopa Jyväskylän kautta. Kuka tuollaisen firman lippuja uskaltaa ostaa kun perillepääsy (ajallaan) on enemmän kuin epävarmaa. Matkustajat siiryvät vähitellen käyttämään muita liikennevälineitä ja sitten voidaankin reitti lopettaa kannattamattomana/vähäisien matkustajamäärien takia. Onnistuuhan se noinkin..