onko normaalia luppakorvaiselle koiralle että korvissa on melko paljon näkyvillä ruskeaa vaikkua. ei sinänsä haise pahalle mutta ei hyvällekkään. ei raavi korvia mitenkään erityisemmin eikä ravista päätä. on kyllä vielä ihan pentu.. korvat ovat aika kuumat mutta voiko se johtua siitä että koiralla on kuuma? mistä tunnistaa korvatulehduksen?
korvatulehdus
oireet?
6542
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
NO puhdista hyvä ihme ne korvat, muutenhan ne takuulla tulehtuu! Meillä luppakorvaista sai puhdistella 1-2 krt viikossa epi-otic liuoksella jota saa apteekista. Ainetta korvaan, sitten hierotaan ja sen jälkeen putsataan ja kuivataan paperilla tai pumpulilla.
Näytä korvia vaikka rokotuksen yhteydessä el.lääkärille? KOrvatulehdus yleensä vaivaa eli koira hankaa tai raapii korviaan jne.
Millä aineella puhdistat korvat? Eläinkaupoissa myydään aika huonoja joskus, apteekissa parempia. Kuinka äkkiä vaikku ilmaantuu? Tuleeko se siis puhdistuksen jälkeen heti takaisin?
olen puhdistanut korvat vanulapulla jonka olen kastellut lämpimässä vedessä. en siis ole käyttänyt vielä mitään aineita.. paha sanoa tuosta ilmaantumisesta kun koira ollut meillä vasta viikon. mitä ainetta kannataa ostaa puhdistukseen?
Vaikuttaisi korvapunkilta. Kaikilla ei kutia lainkaan.
Ruokinnasta myös voi olla kyse. Näytä korvat eläinlääkärille.
Tulehtuneeseen korvaan ei saa laittaa puhdistusaineita.
Otita Para tehoaa korvapunkkeihin. Saa apteekeista ilman reseptiä.
Jos korvapunkista kyse, niin yhteys pentusi myyjään, silloin siellä huushollissa on kaikilla muillakin pennuilla korvapunkki emällä.
pentu on tällä hetkellä 8 viikkoa.
Tulehtunut korva vaivaa ja punoittaakin joskus. Suosittelisin käyttämään eläinlääkärillä jotta mahdollinen korvapunkkitartunta saataisiin selville. Jos kyse on korvapunkista niin siihen sitten hoito. Ja parantumisen jälkeen putsaat korvan säännöllisesti aineella joka irroittaa vaikun eli vaikkapa epi-otic apteekista. En menisi veden kanssa koskemaan korviin koska se ei juurikaan auta. Luppakorvaisilla on tärkeää pitää korvakäytävä ilmavana (nypi karvat korvakäytävistä jos sellaisia on) ja käytä aineita jotka ei jätä korvaa märäksi eli epi-otic esim. Ja aina jos koira ui tai sen pestään, kuivaa korvat hyvin.