Maxell cd-levyt

HEI

Onkos kelläänsamanlaisia ongelmia ku minulla.
Eli olettekos huomanneet että Maxell CD-RW74 levyt formatoituu kokoon 535mb!!
Mistä moinen voi johtua. Suoraan paketista otettu ja formatoitu levy on vain kokoa 535!? Eihän noi levyt ole valmiiksi formatoituja?
Minkä merkkiset RW levyt on parhaita?
-jari-
1186
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Noi CD-RW levythän vetää yleensä vähemmän tavaraa kuin kertakirjoitteinen CD-R. Mullakin oli jotain tota kokoluokkaa kun forkkasin mun toistaiseks ainokaisen TDK:n CD-RW:n. Jos käyttäisit kertakirjoitteisia niin saisit täyden kapasiteetin käyttöön. Mä en osaa selittää sitä teknistä systeemiä mut kuitenkin noissa kahdessa tyypissä tiedot levylle kirjoitetaan eri tavalla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jarza kirjoitti:

HEI

Onkos kelläänsamanlaisia ongelmia ku minulla.
Eli olettekos huomanneet että Maxell CD-RW74 levyt formatoituu kokoon 535mb!!
Mistä moinen voi johtua. Suoraan paketista otettu ja formatoitu levy on vain kokoa 535!? Eihän noi levyt ole valmiiksi formatoituja?
Minkä merkkiset RW levyt on parhaita?
-jari-

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu