Löysin netistä lainalaskurin ja se väitti että jos maksan kerran kuukaudessa lainan lyhennyksen maksaa se korkoineen enemmän kuin se kun maksan 2 kertaa kuukaudessa saman summan lyhennystä. Pitääkö paikkansa????? (Esim. joka kuun 7 päivä 400e tai 7 ja 20 päivä 200€)
lainalaskuri
ymmällään...
2848
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kyseisen laskurin toimintaa on käsitelty täälläkin jo useasti. Laskurissa on virhe. Ero syntyy siitä, että laskuri ei laske lyhennyksiä kaksi kertaa kuussa vaan kahden viikon välein. Vuodessa lyhennyksiä tulee siis 26 eikä 24. Selvähän se, että kaksi ylimääräistä lyhennystä vuodessa vähentää koko laina-ajan korkoja aika tavalla.
Jos muuten maksat lyhennystä esittämälläsi tavalla, sinulla on jokaisen kuukauden 7-20 päivänä 200 euroa enemmän lainaa kuin kertalyhennyksellä. Silloin korkokulut nousevat, ei paljon mutta kuitenkin. Tämä edellyttäen, että ensimmäinen erä on kummassakin tapauksessa kuukauden 7. päivä. Jos haluat pienentää korkomäärää, sinun on siirrettävä lyhennyksiä aikaisemmaksi, ei myöhemmäksi.
Korkolaskureita on netti pulollaan tämä on mielestäni yksi helpoimpia, laskee automaattisesti kun syötät numeroita https://korkolaskurit.fi/