Muistan lapsuudesta vuoden 1980,jolloin Suomessa taidettiin ottaa käyttöön UHF-taajuudet ja meille jouduttiin hankkimaan uusi telkkari ja hankkimaan katolle uusi antenni,että saatiin TV2 näkyviin. Sitä ennen TV2 lähetti VHF1-alueella kanavalla E2,jota varten tarvittiin hemmetin iso harava-antenni katolle. Usein varsinkin kesäaikaan tietyllä säällä TV-kuvaan tuli sälekaihdinilmiö ja jokin saksalainen TV-asema puski päälle. Nostalgisia muistoja 70-luvulta.:-)
Mutta on sitä ennenkin jouduttu uusimaan televisioita ja antenneja.
Mutta on sitä ennenkin jouduttu uusimaan televisioita ja antenneja.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Niin maaseudulla taisi näin olla. Helsingissä kakkonen (entinen Tes-TV) on lähettänyt kanavalla 8 vuodesta 1955 asti. Täällä antenniremonttiin jouduttiin vuosina 1986-87 kolmostelevision takia. Kyse kuitenkin oli uudesta palvelusta, ei vanhan muuttumisesta.
hötkyilyä noiden antennien kanssa. Jatkuvasti saa olla veivaamassa ja maksamassa itsensä kipeäksi niitten helvetin Helsingin herrojen kotkotusten kanssa.
Perrkele, 1955 laitettiin ihan hyvä antenni, niin heti 1986-8 piti olla ropaamassa ihan hyvää systeemiä. Ja taas 2007. Eihän tässä ruljanssissa kerkiä persettään penkkiin välillä laskea ja kahvikupposta rauhassa juoda, kun jo taas. On se kyllä!
Mutta ei videoita,matkatelevisioita,
norm.televisioita,polttavia DVD soittimia ym. Vain sen takia että systeemi muuttuu kerralla.
Eli osta kopallinen digiboxeja jos saat sopivia kaikkin laitteisiin edes.
Kukahan tämänkin sopan lopulta maksaa.Katsoja.
pk-seudulla se on VHF3-alueella, kanavalla 8 (paitsi niissä taloissa joissa kanavia on muuteltu, esim. Welhon tai elisan kaapelitalot tai MaxiSat-talot)
Analoginen TV2 on UHF-aluella lähes jokapaikassa. Katso vaikkapa osoitteesta http://www.sci.fi/~oh2bio/tv-asemat/
Huomaa myös lähetystehot UHF-aluella. Analogisen kanavan lähetystehot on luokkaa 600 - 1000 kW (ERP), kun vastaavasti digitaalisen kanavanipun (useita tv-kanavia) lähetystehot on 50 - 80 kW (ERP). Yrittäkääpäs saada analogiset UHF-kanavat näkymään digin tehoilla.
Digita on ilmeisesti poistanut sivuiltaa tiedot digitaalisista lähetintehoista. Ainoa maininta löytyy enää vanhassa tiedotteessa:
http://www.digita.fi/digita_dokumentti.asp?path=1840;3793;1973;2782
Jos nyt puhutaan analogisista taajuuksista antenniverkossa,niin ainakin Tampereella TV2 on ollut Teiskon maston pystyttämisestä lähtien vuodesta 1980 UHF-kanava 53:lla.
Vai miksi ne lähettää noin matalalla teholla digisignaalia?
Hankala arvailla miksi ei saa käyttää suurempia tehoja. Löysin listan suurimmista sallituista lähetystehoista.
http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2007/20070680
Tuskin digitaalisille lähetyksille on mitään erillisiä tehorajoja. Digita on vain laskenut millä vähimmäisteholla saataisiin vastaava näkyvyysalue kuin analogisella puolella. Ongelma on vain siinä,että digisignaali on herkempi häiriöille kuin analoginen signaali ja kuva lakkaa kokonaan näkymästä kun taas analogiseen TV-kuvaan tulee vain lisää kohinaa tai varjoja.
Voisin kyllä kuvitella,että lähetystehoja nostamalla aika moni näkyvyysongelma saataisiin ratkaistua.
Herkempi sen takia, koska digisignaali on niin paljon heikompi tasoltaan. Alle kymmenesosan teholla lähetetään vähintäin viisikanavaa verrattuna yhteen analogiseen.
Mutta miksi nostaa muutamien lähettimien tehoja, kun vastaavasti voi tehdä antenniremontin tuhansiin taloihin.
Tosin aika monissa taloissa on ollut analogiselle tv:llekin alimitoitetut antennit. Maaseudullakin saa yleensä todella hyvän analogisen kuvan, jos ei ala säästämään antennijärjestelmässä.