Koulumatkatuki??

Miten menee?

Elikä. Sain opiskelupaikan asuinpaikkani ulkopuolelta (Turku--> Piikkiö) ja nyt siis tarvitaan koulumatkatukea.

Kyseessä on toisen asteen oppilaitos kyllä.

Eli miten paljon tukea saa? Korvaako Kela koko summan seutulipusta vai vaan osan? Seutulippu Turun alueella maksaa 73euroa, joten joudunko itse maksamaan tästä jotakin?

4

1226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • osa.

      Joudut maksamaan osan, en tiedä paljonko kun en asu siellä suunnalla. Koulumatkatukihan haetaan koulun kautta. Opintotoimistosta saat hakemukset jotka täytät ja pyydät koulun leiman. Toisen hakemuksen koulu toimittaa Kelaan ja toisen saat itsellesi jolla saat alennuksen kortin lataamisesta.

      • asdew

        opiskelija-alennusta? Jos on, Kela ei maksa mitään.


    • Vivien-79

      Mulla itsellä on omavastuuosuus 43€. Siihen korttiin mahtuu tietty määrä matkoja, yks matka on laskettu 30km. Oliskohan siinä kortilla 44 matkaa eli sen kestää n. kuukauden jos joka päivä kulkee linkalla edestakaisin.

      • minä..

        Kela antaa matkatukea, jos seutulippu tai matkalippu ylittää 54euron hinnan. Omaksi vastuuksi jää 43euroa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      243
      4629
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      76
      3065
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2473
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1777
    5. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1753
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      80
      1456
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1285
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      965
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      948
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe